Odvolací súd v Nigérii zrušil ďalší rozsudok trestu smrti ukameňovaním

Vyšší šaríjský súd v severnej Nigérii zrušil trest smrti ukameňovaním za sodomiu, ktorej sa mal dopustiť Džubrin Babaja. 

Ide o ďalší zo série zmiernených rozsudkov, ktorými súd zachránil už niekoľko ľudí – naposledy Junusa Rafina Čijawa v novembri 2003.
Tentokrát súd poukázal na to, že proces, v ktorom bol Džubrin Babaja odsúdený, nebol spravodlivý. Amnesty International toto rozhodnutie ocenila. Babaja bol pôvodne odsúdený za „sodomiu“ 25. septembra 2003. Mimovládna organizácia Projekt právnej obrany mu však zohnala právnika, s pomocou ktorého sa odvolal. Napadli spravodlivosť súdneho procesu – predovšetkým skutočnosť, že Babaja počas neho nemal právneho zástupcu. Jeho priznanie navyše podľa šaríjského trestného práva ani žiadnym priznaním nebolo.

Babaja trestu smrti ukameňovaním unikol, no rovnaký trest v tejto chvíli hrozí Fatime Usmanovej a Ahmaduovi Ibrahimovi. Amnesty International žiada zmiernenie rozsudku. Organizácia tiež upozorňuje, že by nigérijská vláda mala trest smrti zrušiť úplne, pretože ide o nehumánny, krutý a ponižujúci trest. Počas nedávnej návštevy Nigérie sa zástupcovia Amnesty International stretli s členmi Skupiny pre výskum trestu smrti, ktorá požaduje zrušenie tohto trestu a tiež okamžité moratórium na všetky rozsudky trestu smrti.