Strety medzi ozbrojencami a konžskou armádou v regióne North Kivu sa podpísali pod smrť miliónov civilistov a zapríčinili, že takmer 300 tisíc ľudí sa muselo vysťahovať zo svojich domovov. Násilie v regióne zotrváva hlavne kvôli rozšírenosti zbraní a munície v DRK, píše v otvorenom liste pre OSN Amnesty International spolu s ďalšími desiatkami organizácií.
Amnesty International s ďalšími organizáciami v otvorenom liste vyzýva OSN, aby posilnila zbrojné embargo v Demokratickej republike Kongo. Napriek zbrojnému embargu OSN, ktoré je účinné už niekoľko rokov, ozbrojené skupiny vedia bez problémov získať zbrane, strelivo a iný zbrojnícky materiál. To im umožňuje páchať vojnové zločiny a porušovať ľudské práva civilistov. Ľudské práva konžských obyvateľov pravidelne porušuje aj oficiálna konžská armáda.
Podľa správy, ktorú vypracovala OSN o zbrojnom embargu v DRK, bezpečnostné sily DRK dodávajú zbrane a muníciu rwandským ozbrojeným silám (FDLR) v rozpore s embargom. Konžská vláda tiež naďalej zostáva významným zdrojom zbraní ostatných ozbrojených skupín v DRK.
Amnesty International tiež poukazuje na nedostatky mierovej misie MONUC v ochrane, distribúcii a skladovaní zbrojného materiálu. V otvorenom liste organizácie vyzývajú OSN na rozšírenie zbrojného embarga na celú DRK alebo aspoň vytvorenie nových odporúčaní týkajúcich sa hlavne lepšieho sledovania zbraní, aby sa zabránilo ich distribúcii medzi ozbrojencami.
Otvorený list tiež apeluje na členské štáty OSN, aby sa nespoliehali len na zbrojné embargá, ale aby tiež aktívne presadzovali skoré prijatie Zmluvy o obchode so zbraňami. Valné zhromaždenie bude o ďalších krokoch v prípade Zmluvy hlasovať budúci týždeň.
Amnesty International v marci 2008 vyzvala OSN, aby neuvoľňovala zbrojné embargo na zásoby dodávané nevčleneným oddielom armády DRK a oddielom, ktoré sú práve včleňované do armády na východe krajiny. Napriek tomu OSN uvoľnila túto časť embarga, čo malo negatívne ovplyvnilo životy civilistov.