Podmienky väzňov na Guantáname sa zhoršujú

Väčšina z nich je zadržiavaná v podmienkach, ktoré odporujú medzinárodným štandardom. AI ich popisuje vo svojej najnovšej správe „USA: Kruté a neľudské podmienky zadržiavaných v zálive Guantánamo“. K zhoršeniu prispel aj Tábor č. 6, otvorený v decembri 2006. Úrady USA ho popisujú ako „zariadenie na najvyššej technickej úrovni“. AI na základe fotografií zo základne, svedectiev právnikov a prepustených väzňov upozorňuje, že tamojšie podmienky umožňujú úplnú izoláciu a zmyslovú depriváciu zadržiavaných.

Väčšina väzňov je 24 hodín denne izolovaná, bez kontaktu s akýmkoľvek iným človekom. Steny cely sú z ocele, miestnosť je osvetlená iba umelým svetlom, ktoré svieti celý deň aj noc. Podľa Pentagonu bolo do Tábora č. 6 prevezených už 165 mužov. Mnohí z nich boli pred tým umiestnení v Tábore č. 4, kde väzni žijú v spoločných barakoch a majú možnosť vykonávať rôzne aktivity.

Ďalších asi 100 väzňov je zadržiavaných na samotkách v Tábore č. 5.
Asi 20 mužov je v Tábore Echo – zariadení, ktoré je bokom od ostatných. Aj tamojšie podmienky väzni opisujú ako „extrémne ťažké“.

Celú správu v anglickom jazyku nájdete na:
https://web.amnesty.org/library/Index/ENGAMR510512007