Pomôžte ženám v Bosne a Hercegovine konečne dosiahnuť spravodlivosť!

Tisícky žien a dievčat bolo znásilnených v Bosne a Hercegovine počas vojny v rokoch 1992-1995. Obete boli často zneužívané až extrémne brutálnym spôsobom, mnohé často držali vo väzenských táboroch, hoteloch a súkromných domoch. Mnoho žien a dievčat potom zabili.

“Osoby zodpovedné za vojnové zločiny sexuálneho násilia, vrátane znásilnenia, sa naďalej vyhýbajú vyšetrovaniu a trestnému stíhaniu a beztrestnosť za ich zločiny je stále realitou. Niektorí zastávajú mocenské pozície a mnohí žijú v rovnakej komunite ako ich obete. Len veľmi málo páchateľov bolo postavených pred spravodlivosť prostredníctvom medzinárodných či vnútroštátnych súdov.

Najvyšší súd Bosny a Hercegoviny obvinil iba deväť mužov z týchto zločinov a Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu stíhal iba osemnásť prípadov sexuálneho násilia do marca 2009. Tisícky žien stratilo členov rodiny, a tak zostali bez stabilného príjmu a psychickej podpory. Kvôli ich psychickému stavu si mnoho z nich nemôže alebo nevie udržať pracovnú pozíciu, a tak sa dostávajú na pokraj chudoby. Niektoré sa ešte stále nevrátili domov, pretože majú strach a žijú na okraji spoločnosti.

Pomôžte ženám v Bosne a Hercegovine konečne dosiahnuť spravodlivosť! Pošlite online výzvu premiérovi federácie Bosny a Hercegoviny ako aj premiérovi Republiky Srbskej.

Viac informácií o situácii obetí sexuálneho násilia v Bosne a Hercegovine nájdete TU.