Amnesty International požiadala predstaviteľov Iránu , aby povolili mierové demonštrácie 10.2., pri príležitosti 31. výročia islamskej revolúcie v krajine, po tom, ako iránska polícia a súdnictvo upozornilo, že protivládne protesty nebudú tolerované.
Výzva prichádza uprostred vlny zatknutí, nespravodlivých procesov a popráv tých, ktorí boli zapojení v skorších protestoch proti vláde týkajúcich sa sporných prezidentských volieb v júli 2009 a následnej násilnej represie zo strany iránskych autorít.
Mir Hossein Mousavi a Mehdi Karroubi, dvaja neúspešní prezidentskí kandidáti v júnových voľbách, vyzvali ľudí, aby prišli do ulíc a pokojne vyjadrili svoje názory.
„Chrániť verejnosť a zachovať poriadok je zodpovednosťou iránskych úradov,“ povedala Hassiba Hadj Sahraoui, zástupkyňa riaditeľa Amnesty International pre blízky východ a severnú Afriku. „Avšak toto neospravedlňuje potláčanie mierových protestov, ako sa opakovane stávalo počas posledných mesiacov, ani násilie štátnych zložiek proti pokojným demonštrantom.“
Amnesty International taktiež žiada iránske autority na zaistenie toho, aby všetky zásahy polície boli uskutočnené adekvátne trénovanými zložkami v súlade s medzinárodnými štandardmi.
„Policajné akcie nesmú byť uskutočnené politickými prívržencami militantnej zložky Basij, u ktorej bolo zaznamenané páchanie vážnych porušení ľudských práv. Jej členovia nie sú trénovaní, ani vybavení pre riadnu policajnú prácu,“ povedala Hassiba Hadj Sahraoui.
Očakáva sa, že masové demonštrácie proti vláde budú pokračovať vo štvrtok, napriek nedávnym „ukážkovým procesom“ ľudí obvinených z prepojenia na rôzne opozičné skupiny a organizovania protestov. Tieto procesy skončili dvoma popravami v januári, ostatné trestami smrti a dlho trvajúcimi väzeniami.
Amnesty International vyjadrila znepokojenie nad údajným núteným zadržiavaných iránskymi úradmi, falošne sa „priznať“ k napojeniu na konkrétne politické skupiny, alebo organizácie, ktorévraj podnecovali demonštrácie, za účelom obetovať ich pre pokračujúce protivládne protesty a pokračujúce porušovanie ľudských práv .
Dvaja muži popravení v januári, zadržaní pred poslednými spornými júlovými prezidentskými voľbami, boli uznaní vinnými z prepojenia na opozičnú skupinu Anjoman-e Padshahi Iran (API – Kráľovské zhromaždenie Iránu) a pokusu o výrobu výbušnín.
Arash Rahmanipour a Mohammad Reza Ali-Zamani boli obhajovaní súdom určenými advokátmi a ich vlastní advokáti mali zakázaní vstup na ich súdne konania. Povedali, že urobili vynútené „priznania“, ktoré im nadiktovali ich vyšetrovatelia.
„Tieto procesy a popravy boli použité iránskymi autoritami na podporu ich tvrdení, že masové protesty posledných mesiacov neboli vyjadrením nespokojnosti so sporným výsledkom prezidentských volieb a následne násilnou represiou protestujúcich, ale boli podporované zahraničnými silami a úmyslom exilových opozičných skupín dosiahnuť zmenu režimu v Iráne,“ povedala Hassiba Hadj Sahraoui.
Demonštrácie proti vláde od sporných prezidentských volieb v júni 2009 sa stretli s tvrdou represiou.
Podľa iránskych úradníkov, viac ako 40 ľudí zomrelo počas demonštrácií od volieb, ktoré boli násilne potláčané bezpečnostnými zložkami. Amnesty International je presvedčená, že počet mŕtvych je približne 80. Viac ako 5000 ľudí bolo zatknutých, z ktorých mnoho bolo mučených alebo s nimi bolo inak zle zaobchádzané.
Viacej ako 100 ľudí bolo odsúdených do väzenia, na bičovanie, alebo popravených po nespravodlivých „ukážkovým procesom“.
Niekoľko ďalších spomedzi skupiny 16 obžalovaných, ktorých „ukážkový proces“ stále prebieha a ktorí čelia obvineniu z moharebeh (nepriateľstvo proti Bohu), ktoré môže skončiť rozsudkom smrti, sú taktiež v ohrození.
Posledné masové protesty sa uskutočnili v čase náboženských festivalov Tasoa a Ashoura 26. a 27. decembra 2009, keď viac ako tisíc ľudí bolo zadržaných. Hovorí sa, že odvtedy viac ako 200 ďalších bolo zatknutých v ich domoch alebo na pracoviskách a zadržiavaných.