Pozývame Vás na koncert za ľudské práva

Hudba bola vždy veľkým impulzom pre boj za ľudské práva. V minulosti hudobníčky a hudobníci ako Tracy Chapman, Patti Smith, Peter Gabriel, Bruce Sprengsteen a mnoho ďalších muzikantov či kapiel už hralo na podporu najväčšej ľudskoprávnej organizácii  Amnesty International. Na podporu ľudských práv  sa odohrá koncert aj na Slovensku, už 6. marca o 20,20h v Banskej Bystrici v klube 77.

Podujatie organizuje Banskobystrická univerzitná skupina Amnesty International (BUS AI) v spolupráci s Food not Bombs Banská Bystrica. Cieľom koncertu je vyjadriť  podporu  ľuďom, ktorých ľudské práva sú porušované a upozorniť širokú verejnosť na rozsah, v ktorom k tomuto porušovaniu dochádza. Dennodenne sme svedkami  perzekúcie ľudí len pre to, že vyjadria odlišný postoj ako vládnuca garnitúra, postavia sa proti nezodpovedným praktikám veľkých nadnárodných spoločností, obhajujú práva žien, neboja sa verejne prezentovať svoj nesúhlas a požadovať dodržiavanie ľudských práv v súlade s medzinárodnými záväzkami svojej krajiny. Koncert „Hudbou za ľudské práva“ vyjadruje podporu hudobníkov a hudobníčok, aktivistov a aktivistiek tomuto úsiliu za svet, v ktorom sú ľudské práva plne rešpektované.

Večer sa začne premietaním českého „Filmu jako Brno”, na ktorý nadviaže diskusia s organizátormi koncertu. Vrchol večera začína koncertami troch kapiel: Plastic People of the Universe Revival, Pas de Pitié! a skupina 220V. Každá skupina venuje svoj koncert jednému väzňovi svedomia. Článok o väzňoch svedomia, pre ktoré budú skupiny hrať vám čoskoro prinesieme na blogu amnestyinternational.blog.sme.sk.

Priamo na mieste bude možnosť  svoju podporu väzňom a väzenkyniam svedomia prostredníctvom napísania listu, v ktorom vyzývame štátne orgány aby v konkrétnych prípadoch konali. No a pre všetkých a všetky, čo zavítajú do Klubu 77 bude pripravené vegánske menu z kuchyne bystrického kolektívu Food Not Bombs.

Ak sa nemôžete zúčastniť, myšlienku koncertu za ľudské práva môžete podporiť aj kúpou lístka. Vyzbierané prostriedky budú použité na aktivity v rámci kampane na podporu väzňov svedomia.