Predstavitelia Izraela by mali spolupracovať pri vyšetrovaní smrti aktivistov s OSN

Dočasný generálny tajomník Amnesty International dnes vyzval na medzinárodné vyšetrovanie v súvislosti s úmrtím najmenej 10 aktivistov počas zásahu izraelskej armády na flotilu s humanitárnou pomocou, ku ktorému došlo v medzinárodných vodách. “Vzhľadom k medzinárodnému charakteru tejto udalosti a pokračujúcim nedostatkoch Izraela pri vyšetrovaní porušovania ľudských práv v rámci konfliktu v Gaze, je potrebné začať okamžité medzinárodné vyšetrovanie,” povedal Claudio Cordone dočasný generálny tajomník Amnesty International.

“Izraelské úrady majú primárnu zodpovednosť vyšetriť použitie smrtiacej sily ozbrojenými zložkami, rovnako ako tvrdenia izraelských predstaviteľov, že ich vojenské zložky boli na palube napadnuté. Pre úplnú dôveryhodnosť a transparentnosť by mal Izrael pozvať relevantných expertov z OSN, aby vykonali vyšetrovanie udalostí z 31. mája.”

“Je absolútne nevyhnutné, aby Izrael okamžite zastavil blokádu Gazy, ktorá ma povahu kolektívneho trestu a predstavuje tak  porušenie medzinárodného práva. Blokáda má najväčší vplyv na najzraniteľnejšie vrstvy obyvateľstva v Gaze.”

Blokáda sa nezameriava na ozbrojené zložky, ale trestá celé obyvateľstvo Gazy tým, že obmedzuje dovoz potravín, zdravotníckeho materiálu, školských potrieb a stavebných materiálov.

Izrael má podľa medzinárodného práva povinnosť na zaistenie dobrých životných podmienok obyvateľov Gazy, vrátane ich práva na ochranu zdravia, vzdelania, potravín a primeraného bývanie.