Amnesty International vykonala ďalšie vyšetrovanie na mieste útoku v pobrežnom meste Serhiivka na juhu Ukrajiny. Náš výskumný tím potvrdil, že ruské nálety na obytný blok a hotel v meste zabili najmenej 21 civilistov a civilistiek. Pri útoku, ku ktorému došlo v Odeskej oblasti 1. júla 2022 okolo jednej hodiny ráno, boli zrejme použité protilodné rakety. Útok si vyžiadal 21 obetí a najmenej 35 zranených, piati ľudia sú vo vážnom stave na jednotke intenzívnej starostlivosti.
„Tieto mohutné zbrane boli navrhnuté na ničenie vojnových lodí. Používanie tejto munície v obytných oblastiach je mimoriadne bezohľadné. Tento útok je ďalším príkladom toho, že ruská armáda absolútne nerešpektuje civilné obyvateľstvo Ukrajiny a naďalej spôsobuje zbytočnú smrť a skazu. Všetky osoby zodpovedné za tieto vojnové zločiny musia čeliť spravodlivosti,“ uviedla Donatella Rovera, hlavná poradkyňa programu Amnesty International na výskum a dokumentovanie postupu aktérov v krízových situáciách.
Bezdôvodné útoky na civilné ciele
Tím Amnesty International nenašiel na miestach útoku ani v ich blízkosti žiadne dôkazy o prítomnosti ukrajinských vojakov, zbraní alebo iných vojenských cieľov. Vojenskú aktivitu v oblasti nenaznačujú ani satelitné snímky zhotovené pred útokom.
Miestni vládni predstavitelia pre Amnesty International uviedli, že zbrane použité pri útoku boli dve riadené strely Kh-22. Táto strela s odhadovanou bojovou hlavicou o hmotnosti viac ako 900 kg a zameriavacím systémom určeným na zasahovanie lodí, nie pozemných objektov. Táto potenciálne nepresná munícia nie je vhodná na použitie v obývanej oblasti. Odborník Amnesty International na muníciu našiel na mieste útoku na hotel úlomky munície zodpovedajúce veľkej riadenej strele. Pozoruhodné je, že fragmenty obsahovali nity starého typu, ktoré zodpovedajú 50-ročnej zbrani, akou je aj Kh-22.
Bezohľadné útoky na mestá a obce a ničenie infraštruktúry predstavujú vážne porušenie medzinárodného humanitárneho práva a medzinárodného práva v oblasti ľudských práv. Úmyselné útoky na civilné obyvateľstvo, majetok civilného obyvateľstva a útoky, pri ktorých dochádza k usmrteniu alebo zraneniu civilného obyvateľstva, predstavujú vojnové zločiny. Vojenské ciele môžu byť cieľom útokov, ale je nezákonné zamerať sa na civilné osoby alebo civilné objekty. Pred každým útokom na vojenský cieľ majú príslušníci armády povinnosť dostatočne overiť, že neútočia na civilné osoby alebo civilné objekty. Od začiatku ruskej invázie došlo k početným nezákonným útokom, pri ktorých cilivisti a civilistky utrpeli poranenia alebo dokonca prišli o život. Niektoré z týchto útokov je pritom možné považovať za cielené útoky na civilnú populáciu.
Útok na hotel
V piatok 1. júla, tesne po polnoci, ruské sily vypálili najmenej dve rakety smerom na čiernomorské letovisko Serhiivka, ktoré sa nachádza približne 72 kilometrov juhozápadne od mesta Odesa. Prvá raketa zasiahla hotel Godži a zabila šesť civilistov a civilistiek. Druhá raketa zasiahla železiarstvo v prednej časti obytnej deväťposchodovej budovy na Budzhaskej ulici č. 23 len o niekoľko minút neskôr. Útok si vyžiadal 15 civilných obetí.
Medzi obeťami z hotela Godji bola aj manažérka hotela Nadja Rudnitskaja a jej 12-ročný syn Dmytro Rudnitskyj. Na mieste zahynula aj 30-ročná Olha Iljaševičová a jej matka Mária, ktoré utiekli pred bojmi v Slovjansku (Donbas). Obeťou sa stal aj 41-ročný Oleksander Šiškov, známy futbalový tréner, ktorý žil v Odese, ale deň pred útokom sa ubytoval v hoteli Godji.
Útok na obytný blok
Medzi obeťami útoku na Budzhaskej ulici boli 68-ročný učiteľ telesnej výchovy Volodymyr Chulak, 64-ročná kuchárka a učiteľova manželka Tetiana Chulaková a ich 35-ročný syn Mykhaylo, ktorý bol u rodičov na návšteve. Sestra Tetiany Chulakovej, Valentyna, pre Amnesty uviedla, že počula „výbuchy a vybehla som na ulicu… Vbehla som tam [na číslo 23] Tetianu som našla v posteli, mŕtvu, pokrytú rozbitým nábytkom a troskami. Jej manžel Volodymyr bol mŕtvy v kuchyni. Ich syn Mychajlo stál na terase, kde ho priamo zasiahla strela, [jeho telo] bolo roztrhané na kusy.“
Počas útoku zahynuli aj 50-ročná recepčná Halyna Rumašuk a 48-ročný stavbár, Halynin manžel, Serhij. Manželia prežili samotný útok a podarilo sa im ujsť. Keď sa neskôr vrátili hľadať nejaké svoje veci, zrútila sa na nich stena domu.
Obyvateľ zo štvrtého poschodia, 36-ročný Roman, pre Amnesty International uviedol, že on a jeho matka prežili len vďaka tomu, že v čase útoku sa nachádzali za betónovou stenou v kuchyni, kde kúpali svoje šteniatko po nedávnej operácii. Zvyšok ich bytu výbuch úplne zničil. Roman sa pokúsil zachrániť svoju susedu, 63-ročnú Proskoviu Pavlenku. Proskovia pri výbuchu utŕžila vážne poranenia a zomrela počas toho, ako sa ju Roman snažil vyniesť z budovy.
Natalia Jankovská a jej partner Maksym Nedomov zomreli na následky vážnych zranení spôsobených výbuchom. Natáliiní synovia z predchádzajúceho manželstva, 10 a 14-ročný chlapci, zostávajú v nemocnici. Jeden z bratov sa nachádza v kritickom stave. Medzi ďalšie obete, ktoré zahynuli pri zásahu v obytnom bloku, patria Oleksander Sribny (47), Tetiana Nesterenko (64) a Vira Maksymenko (71).
Amnesty opätovne vyzýva na ochranu civilnej populácie
„Neustále ruské bombardovanie obytných štvrtí plných civilistov a civilistiek, pri ktorom ľudia zomierajú v spánku, je hrozivé a šokujúce. Koľko civilistov ešte musí zomrieť, kým bude za tieto zločiny vyvodená zodpovednosť? Ruské sily zodpovedné za toto pokračujúce závažné porušovanie medzinárodného humanitárneho práva sa musia čeliť spravodlivosti, kým preživším a pozostalým prináleží adekvátne odškodnenie,“ doplnila Donatella Rovera.
Amnesty International priebežne dokumentuje prípady porušovania ľudských práv a medzinárodného humanitárneho práva počas vojny na Ukrajine, doterajšie správy sú k dispozícii tu.