Príďte na protestný pochod za mjanmarských demonštrantov!

Amnesty International Slovensko Vás pozýva na protestný pochod so sviečkami na podporu väznených demonštrantov a za dodržiavanie ľudských práv v Mjanmarsku / Barme.
<br><b>Kedy:</b> 17. novembra 2007 (sobota) o 16.00 <BR> <b>Kde:</b> pred bránou bratislavského hradu (Zámocká 1), trasa povedie po Mudroňovej k Veľvyslanectvu Čínskej ľudovej republiky (Jančova 8)

Počas pochodu bude možné podpísať aj petíciu adresovanú Ministrovi zahraničných vecí Mjanmarska. V nej Amnesty International vyzýva mjanmarských predstaviteľov, aby okamžite a bezpodmienečne prepustili stovky zadržaných mníchov a iných nenásilných protestujúcich, ktorí nie sú obvinení z kriminálnych činov, ako aj o záruky, že sa zadržiavaní nestanú obeťami mučenia či iného krutého zaobchádzania. Žiada tiež, aby umožnili všetkým obyvateľom právo uplatňovať slobodu prejavu a združovania bez strachu z obťažovania, zastrašovania alebo zadržiavania v súlade s medzinárodnými ľudskoprávnymi štandardmi. Text petície nájdete tu.

Pozadie:

Najmenej 500 ľudí bolo zadržaných počas potláčania protivládnych demonštrácií v Mjanmarsku. Známych je najmenej deväť mŕtvych a podľa informácií Amnesty International sa mnohí obyvatelia zo strachu skrývajú. Zadržané sú i stovky mníchov z Jangonu. Amnesty International je presvedčená, že týmto i ďalším zadržaným hrozí mučenie alebo iné zlé zaobchádzanie.

Bezpečnostné sily podľa správ bili demonštrantov obuškami, použili slzný plyn na dav, ktorý sa odmietol rozísť a strieľali varovné výstrely do vzduchu. Napriek obrovskému tlaku a neistote pokračujú tisícky ľudí v protivládnych protestoch v uliciach miest.

Viac o súčasnej situácii v Mjanmarsku sa dozviete v tomto článku alebo v angličtine na stránke www.amnesty.org.