Prípad mesiaca jún 2002: Južná Kórea odborový predák Dan Byung-ho stále vo väzení

Prezident Kórejskej konfederácie odborových zväzov (KKOZ) Dan Byung-ho bol v marci odsúdený na dva roky väzenia. Obvinili ho zo zločinu “marenia obchodnej činnosti”, ktorý je kórejskými úradmi často zneužívaný proti štrajkujúcim pracujúcim. Vláda sa snaží zastaviť odborové zväzy v kritike hospodárskej politiky, ktorá vedie k masovej nezamestnanosti a rastu nepokojov. 

Dan Byung-ho prvýkrát uväznili v novembri 1995, za podporu odborových práv. V roku 1999, viac ako dva mesiace pred vypršaním trestu, bol po prezidentskej amnestii prepustený. V auguste 2001 sa po dohode s vládou znova vrátil do väzenia. Vláda totiž sľúbila, že ak si odpyká zostávajúcu dobu svojho pôvodného trestu, úrady prestanú so zatýkaním aktivistov KKOZ. Dan Byung-ho dúfal, že tento krok prinesie vyriešenie mesiace trvajúceho boja medzi KKOZ a vládou.
Pôvodný trest vypršal Dan Byung-hoemu 3. októbra 2001. Napriek tomu je vo väzení dodnes. Vláda popiera, že vie o akejkoľvek dohode. Naopak, 28. septembra vzniesla proti Byung-hoemu ďalšie obvinenia. Obžaloba požaduje, aby podpísal “vyjadrenie ľútosti”, oľutoval svoje “ilegálne” aktivity a zaviazal sa, že sa už nezúčastní organizovaných štrajkov. Pretože odmietol, je teraz považovaný za priamo zodpovedného za udalosti, ktoré sprevádzali mnohé protestné zhromaždenia, vrátane dopravných priestupkov a násilia. Obvinený je aj z navádzania odborárov k štrajku.

Za posledných sedem rokov bolo stovkám členom odborových zväzov v Južnej Kórey odopreté právo na združovanie a vedenie kolektívnych vyjednávaní ako i ďalších odborárskych aktivít, vrátane verejných demonštrácií.

Napíšte list, v ktorom vyjadríte nesúhlas s pokračujúcim väznením Dan Byung-ho a s odopieraním základných práv odborárov v Južnej Kórei. Listy adresujte:

President Kim Dae-jung
The Blue House
1 Sejong-no, Chongno-gu
Seoul
Republic of Korea
Fax: +82 2 770 0253/0344

Medzinárodný sekretariát Amnesty International vyberá každý mesiac tri prípady mesiaca, ktorým by mohla pomôcť sústredená medzinárodná kampaň listov, zasielaná verejnosťou z celého sveta. Pridajte sa aj VY!