Osobitný spravodajca OSN pre oblasť ľudských práv v Afganistane dnes (6. marca 2023) na 52. zasadnutí Rady OSN pre ľudské práva predložil novú správu o stave ľudských práv v krajine. Amnesty International pri tejto príležitosti vyzýva členské štáty OSN, aby konali v záujme dosiahnutia spravodlivosti pre obete a preživších porušovania ľudských práv, ktorého sa od nástupu k moci v Afganistane dopustila vláda Talibanu. Organizácia upozornila na vlnu zatýkania obrankýň a obrancov práv žien, akademičiek a aktivistov; overila nové dôkazy o útokoch na civilistov a civilistky v Pandžšíre a zdôraznila, že uchovávanie dôkazov o porušovaní ľudských práv je kľúčom k dosiahnutiu medzinárodnej spravodlivosti.
Vláda Talibanu počas uplynulých mesiacov svojvoľne zatkla mnohé obrankyne práv žien, akademikov a aktivistky, ktoré a ktorých nezákonne zadržiava. Vo väčšine prípadov je možné predpokladať, že týchto ľudí zadržali za verejné kritizovanie politiky Talibanu. Mnohé zo zadržaných osôb nemali možnosť komunikovať s právnikom či rodinou a bolo im odopreté právo na účinný prostriedok nápravy.
Amnesty International vyzýva Radu OSN pre ľudské práva, aby pri najbližšej príležitosti zriadila v Afganistane nezávislý vyšetrovací mechanizmus, podobný tým, ktoré OSN zriadila v Etiópii, Iráne či Mjanmarsku, s cieľom uchovávať dôkazy na účely medzinárodného vyšetrovania. Kľúčovým prínosom takéhoto mechanizmu by bolo zisťovanie faktov a okolností závažných porušení ľudských práv, identifikácia potenciálnych páchateľov a zabezpečenie a uchovanie dôkazov pre budúce trestné stíhanie v jurisdikcii medzinárodných súdov.
Opakované porušovanie ľudských práv
Taliban od prevzatia moci v krajine opakovane porušuje medzinárodné právo; Amnesty International od augusta 2021 opakovane zdokumentovala zločiny podľa medzinárodného práva a porušovanie ľudských práv, za ktoré nesú zodpovednosť práve predstavitelia vládneho hnutia. Medzi nedávno zatknutými osobami sú napríklad obrankyňa práv žien Narges Sadat, profesor Ismail Mashal, aktivistka za právo žien na vzdelanie Fardin Fedayee, občianska aktivistka Zekria Asoli, novinár a aktivista Mortaza Behboudi, afgansko-francúzsky novinár Qais Khan Wakili či afganský novinár Muhammad Yar Majroh.
Útoky na civilistov a civilistky v Pandžšíre
Investigatívne laboratórium Amnesty International, ktoré je súčasťou Programu zameraného na výskum a dokumentovanie postupu aktérov v krízových situáciách, overilo fotografie a videozáznamy najmenej ôsmich incidentov zverejnených na sociálnych sieťach v období od mája do augusta 2022. Všetky dôkazy dokumentujú svojvoľné zatýkanie veľkých skupín mužov v oblasti Pandžšír. Celkovo je na týchto videách zachytených najmenej 87 osôb v rôznych fázach zadržiavania, väčšinou so spútanými rukami. Na jednom videu bojovník Talibanu hovorí, že keby to bolo na jeho rozhodnutí, zabil by väzňov na mieste.
Podľa jedného zo svedkov, s ktorým sa Amnesty International rozprávala, najprv z mešity zvolali stretnutie. „Keď sa [muži] zhromaždili, zviazali im ruky šatkami a bili ich pažbou zbrane. Zatýkali ľudí, ktorí nemali ani nôž. Všetky zbrane im Taliban zhabal už mesiac predtým. V dedine Dan-i-Rivat je asi 50 domov. Všetkých ľudí [ktorí sa zhromaždili], zatkli alebo odviedli,“ uviedol svedok.
Zásahy proti ženám a dievčatám a útoky na etnické menšiny
Amnesty International vyšetrovala masové zabíjanie Hazárskej menšiny v provinciách Ghazní, Ghor a Dajkundi. Aj napriek tomu, že v týchto prípadoch možno hovoriť o vojnových zločinoch, štátne orgány riadené Talibanom zlyhali pri vyšetrovaní a potrestaní týchto zločinov.
Amnesty International vydala v júli minulého roka správu s názvom Smrť v spomalenom zábere, v ktorej sa venuje porušovaniu ľudských práv žien a dievčat v Afganistane pod vládou Talibanu. Výskumný tím Amnesty viedol v marci 2022 rozhovory s viac ako 100 afganskými ženami a dievčatami v 20 z 34 provincií Afganistanu a vo výslednej správe opisuje sieť vzájomne prepojených obmedzení a zákazov, ktoré držia afganské ženy a dievčatá ako vo väzení. V správe organizácia dokumentuje porušovanie práva na vzdelanie, prácu a voľný pohyb; zdecimovaný systém ochrany a podpory pre ľudí zažívajúcich domáce násilie; zadržiavanie žien a dievčat za drobné porušenia diskriminačných pravidiel, ako aj prudký nárast počtu detských, predčasných a nútených manželstiev v Afganistane.
V novembri 2022 Taliban svojvoľne zatkol tri prominentné obrankyne ľudských práv, Zarifu Yaqoobi, Farhat Popalzai a Humairu Yusuf a ďalšie ľudskoprávne aktivistky. V decembri 2022 Taliban vydal zákaz univerzitného štúdia pre ženy, platný až do odvolania, a tak isto nariadil všetkým miestnym aj zahraničným mimovládnym organizáciám, aby až do odvolania neumožnili svojim zamestnankyniam pracovať. Tieto zákazy ohrozujú podľa OSN základné práva a živobytie miliónov žien a detí.