Razia na demonštrantov v Saudskej Arábii

Saudskoarabská vláda dala zatknúť viac ako 250 ľudí počas protestných zhromaždení, ktoré sa konali v Ridžáde 14. októbra. Demonštranti volali po politických reformách a po prepustení politických väzňov. Protivládne demonštrácie nie sú v Saudskej Arábii povolené. Amnesty International vyzvala saudskoarabskú vládu, aby účastníkov demonštrácií prepustila.

Protesty sprevádzali konferenciu o ľudských právach organizovanú saudskoarabským Červeným polmesiacom v Ridžáde. Amnesty International napriek prísľubu vlády na konferenciu pozvaná nebola.

Jednu zo zatknutých žien – Um Sa’ud – podľa dostupných informácií v ridžádskej väznici al-Malaz bili a kruto s ňou zaobchádzali. Mala pri sebe obrázok syna, ktorý zomrel počas prestrelky vo väznici al-Ha’ir 15. septembra. Um Sa’ud požadovala navrátenie jeho tela. Podľa Amnesty International existuje riziko, že zadržiavaní budú vystavení mučeniu a krutému zaobchádzaniu.
Ministerstvo vnútra zverejnilo, že konečný počet zatknutých demonštrantov je 271. Ďalších 188 osôb bolo prepustených, no 83 osôb vrátane Um Sa’ud a dvoch ďalších žien podrobujú vypočúvaniu a ich prípady bude riešiť súd.

Ďalšie demonštrácie sa odohrali 23. októbra 2003 vo viacerých mestách. Počas zatýkania došlo k zraneniu niektorých protestujúcich. Protestanti nevyvíjali podľa dostupných informácií žiadne násilie. Kritici režimu často riskujú väzbu na dobu neurčitú bez obvinenia či súdu. Vo väzení sú často mučení. Zdržiavaní nemajú právo na vlastného obhajcu a v mnohých prípadoch nie sú oni a ich rodiny informovaní o zákonných opatreniach, ktoré sa proti nim uplatňujú.

Na začiatku minulého týždňa saudskoarabská vláda vyhlásila, že osoby, ktoré sa zúčastnili nedávnych protestov, budú potrestané, aby sa v budúcnosti predišlo podobným demonštráciám. Súdne procesy prebiehajú za zavretými dverami. S výnimkou zriedkavých prípadov, keď sú zadržaní obvinení a predvedení pred súd, procesy obvykle postrádajú najzákladnejšie kritéria spravodlivosti.
Amnesty International vyzvala saudskoarabskú vládu, aby súdne procesy prebehli spravodlivo a v súlade s medzinárodnými štandardmi.