Rok od jeho zatknutia je život Navaľného a jeho podporovateľov ako zlý sen

Ruské úrady počas uplynulých 12 mesiacov rozpútali voči nespravodlivo uväznenému opozičnému lídrovi Alexejovi Navaľnému a jeho podporovateľom a podporovateľkám bezprecedentnú vlnu útokov a represií. Odveta štátnych orgánov voči Navaľnému zničila všetky zvyšky slobody prejavu a združovania v krajine. Amnesty International pri príležitosti prvého výročia zatknutia Navaľného uviedla, že ruská občianska spoločnosť uviazla v nočnej more, z ktorej sa nedá len tak ľahko zobudiť.

„Rok od zadržania Alexeja Navaľného na moskovskom letisku čelí opozičný politik, jeho podporovateľstvo aj organizácie občianskej spoločnosti neúprosnému náporu represií. Desiatky jeho kolegov a podporovateliek čelia trestnému stíhaniu na základe vykonštruovaných obvinení, pričom čoraz viac z nich stíhajú vo väzbe. Úrady označili jeho organizácie za ‚extrémistické‘ a zablokovali ich webové stránky,“ uviedla riaditeľka Amnesty International pre východnú Európu a strednú Áziu Marie Struthers.

„Časti spolupracovníkov a spolupracovníčok Alexeja Navaľného sa podarilo ujsť. Mnohých a mnohé z nich trápia obavy, že terčom trestného stíhania a svojvoľného zadržiavania sa teraz stanú ich blízki. Rok od jeho zatknutia je život Alexeja Navaľného a jeho podporovateľov a podporovateliek ako nočná mora, z ktorej sa nemôžu prebudiť,“ doplnil riaditeľ Amnesty Slovensko Rado Sloboda.

Likvidácia Navaľného organizácií a občianskej spoločnosti

V utorok 2. februára 2021 súd v Moskve vyhovel návrhu Federálnej služby pre výkon trestu a podmienečný trest udelený Navaľnému v minulosti nahradil nepodmienečným trestom vo väzenskom komplexe. Navaľného odsúdili na trest odňatia slobody na 2 roky a 8 mesiacov, pričom neskôr trest skrátili na 2,5 roka.

Rozsudok prišiel iba pár dní po brutálnych zásahoch proti pokojným protestujúcim, ktorí žiadali Navaľného prepustenie. V nedeľu 31. januára 2021 polícia zadržala viac ako 5 000 pokojných demonštrantov a demonštrantiek, ktorí žiadali prepustenie populárneho opozičného politika. Počet zadržaných v Moskve tak presiahol detenčné kapacity a viac ako 100 z nich umiestnili v zariadeniach určených na zadržiavanie cudzích štátnych príslušníkov čakajúcich na vyhostenie.

Krátko nato začali ruské orgány likvidovať Navaľného protikorupčnú nadáciu Fond boja proti korupcii (FBK) a Nadáciu na ochranu práv občanov a zavreli ich kancelárie. Dňa 9. júna 2021 úrady oficiálne označili tieto organizácie za „extrémistické“ a svojvoľne zakázali ich činnosť.

Prenasledovanie Navaľného kolegýň a kolegov

Koncom septembra 2021 začali úrady trestné stíhanie Navaľného a jeho spolupracovníkov na základe vykonštruovaných obvinení zo založenia „extrémistickej organizácie“. Zhruba o mesiac neskôr, 9. novembra, úrady umiestnili do vyšetrovacej väzby bývalú koordinátorku Navaľného kancelárie v meste Ufa, Liliu Čanyševovú.

Desiatky ľudí spolupracujúcich s Navaľného organizáciami, ako aj členovia a členky jeho kampaňového tímu, opustili krajinu pre obavy z politicky motivovaného prenasledovania. Ivan Ždanov, generálny riaditeľ protikorupčnej nadácie FBK, bol obvinený z rôznych trestných činov súvisiacich s „extrémizmom“; v marci 2021 polícia zatkla jeho otca Jurija Ždanova, na základe falošných obvinení z „falšovania“, „rozsiahleho podvodu“ a „zneužitia právomocí verejného činiteľa počas pôsobenia v pozícii miestneho úradníka v Archangeľskej oblasti.

Vykonštruované obvinenia proti Navaľnému sa naďalej hromadia

Alexej Navaľnyj čelí mnohým vykonštruovaným obvineniam, za ktoré mu hrozí trest odňatia slobody na ďalších 15 rokov. V súvislosti s údajnou spreneverou peňazí, ktoré jeho mimovládne organizácie získali od darcov a darkýň, Navaľného obvinili z „pohŕdania súdom“, „obzvlášť závažného podvodu“ a „prepierania peňazí“. Okrem toho ho obvinili z vytvorenia organizácie, ktorá „porušuje práva a právnu subjektivitu občanov“.

„Bezcitné konanie Kremľa, ktorý sa naďalej usiluje umlčať a očierňovať Alexeja Navaľného a jeho podporovateľov a podporovateľky, musí okamžite skončiť. Viac ako 360 000 ľudí na celom svete podpísalo petíciu Amnesty International, v ktorej vyzývame ruské štátne orgány, aby okamžite a bezpodmienečne prepustili Alexeja Navaľného. Zároveň týmto vyzývame svetových lídrov a líderky, medzinárodné organizácie a ľudí na celom svete, aby sa pridali k výzve na okamžité prepustenie Alexeja Navaľného a na ukončenie brutálnych represií voči jeho podporovateľom a podporovateľkám. Ľudia v Rusku majú právo prejaviť svoj názor bez toho, aby sa museli obávať represií a útlaku,“ uviedol Rado Sloboda.

Pozadie prípadu

Prominentného kritika Kremľa Alexeja Navaľného ruské úrady opätovne zadržali iba niekoľko minút po jeho prílete do Moskvy, v nedeľu 17. januára 2021. ​​Navaľnyj do Ruska pricestoval z Berlína, kde sa zotavoval po otrave novičkom, ktorá sa prejavila počas jeho augustovej cesty zo Sibíri. Do vyšetrovacej väzby ho umiestnili s odôvodnením, že počas pobytu v Berlíne nedodržal podmienku osobne sa hlásiť svojmu probačnému úradníkovi.

Navaľnyj bol v minulosti podmienečne odsúdený na trest odňatia slobody a podmienkou jeho prepustenia bolo, že sa bude pravidelne osobne hlásiť na probačnom úrade. V roku 2014 boli Alexej a jeho brat Oleg Navaľnyj na základe politicky motivovaných obvinení uznaní vinnými z podvodu. Oleg Navaľnyj bol odsúdený na 3,5 roka väzenia nepodmienečne, Alexejovi udelili podmienečný trest na 3,5 roka. Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v roku 2019 rozhodol, že trestné stíhanie Alexeja Navaľného bolo politicky motivované a jeho domáce väznenie je svojvoľné (Rozhodnutie v prípade Navaľnyj vs. Rusko (č. 2), č. 43734/14). Ruský najvyšší súd nariadil obnovu konania.

Väznenie Navaľného je svojvoľné a politicky motivované. Amnesty International preto žiada okamžité a bezpodmienečné prepustenie Alexeja Navaľného.