Rozhodnutie Izraela prerušiť dodávky elektriny do zariadenia na odsoľovanie vody v Gaze je kruté a nezákonné

CITÁCIA AMNESTY INTERNATIONAL
10. MARCA 2025

Izrael prerušil dodávky elektrickej energie do odsoľovacieho zariadenia na pitnú vodu v okupovanom pásme Gazy. K tomuto kroku pristúpil len týždeň po tom, ako zablokoval prísun životne dôležitej humanitárnej pomoci do pásma Gazy. Na odstávku energie do zariadenia na odsoľovanie morskej vody reagovala riaditeľka Amnesty International pre výskum, politiku, advokáciu a kampane Erika Guevara Rosas.

„Rozhodnutie Izraela odpojiť od elektrickej energie hlavnú odsoľovaciu stanicu v pásme Gazy týždeň po tom, ako zablokoval prísun všetkej humanitárnej pomoci a komerčných dodávok vrátane paliva a potravín do oblasti, je porušením medzinárodného humanitárneho práva a ďalším dôkazom genocídy, ktorú Izrael pácha na palestínskej populácii v okupovanom pásme Gazy.

Tieto neľudské a nezákonné kroky sú jasným dôkazom toho, že Izrael pokračuje vo svojej politike úmyselného uvádzania palestínskej populácie v pásme Gazy do takých životných podmienok, ktoré majú privodiť jej úplné alebo čiastočné fyzické zničenie, činu zakázaného podľa Dohovoru o genocíde. Toto konanie je tiež pripomienkou kontroly, ktorú má Izrael ako okupačná mocnosť nad pásmom Gazy. Táto kontrola Izraelu umožňuje kedykoľvek sprevádzkovať alebo uprieť obyvateľstvu pásma Gazy životne dôležité služby,“ uviedla Erika Guevara Rosas.

Dlhodobý výpadok elektriny a nedostatok pitnej vody

„Pásmo Gazy je od 11. októbra 2023 v stave výpadku elektrickej energie. K výpadku došlo na základe rozhodnutia vtedajšieho ministra energetiky Jisraela Kaca, ktorý rozhodol o prerušení dodávok elektriny od Izraelskej elektroenergetickej spoločnosti, ktoré platí Palestínska samospráva. To si vynútilo odstavenie jedinej elektrárne v pásme Gazy. Dňa 14. novembra 2024 sa odsoľovacia stanica v Južnom mori stala jediným zariadením v pásme Gazy, ktoré bolo opäť pripojené k izraelskej elektrickej sieti. Rozhodnutie o jej opätovnom odpojení teraz zníži jej kapacitu na výrobu pitnej vody o 85 %. Ide o zníženie z 18 000 metrov kubických pitnej vody denne na iba 3 000. To bude mať ničivé dôsledky pre civilné obyvateľstvo v centrálnej a južnej časti pásma Gazy.

Pásmo Gazy už teraz čelí katastrofálnemu nedostatku vody a prístupu k hygiene. To všetko v dôsledku obrovského poškodenia a zničenia vodovodnej a kanalizačnej siete v dôsledku izraelských vojenských operácií a pokračujúcej nezákonnej blokády. Úplné zablokovanie dodávok paliva hrozí aj odstavením ďalších zariadení umožňujúcich prístup k vode vrátane studní.

Medzinárodné spoločenstvo nesmie Izraelu dovoliť používať vodu ako zbraň. Palivo, potraviny, prístrešie a ďalšie zásobovanie nevyhnutné na prežitie civilného obyvateľstva sú otázkou života a smrti, nie prostriedkom na vyvíjanie nátlaku pri rokovaniach.

Izraelské orgány musia okamžite a v plnom rozsahu obnoviť dodávky elektriny do pásma Gazy, nielen do odsoľovacieho zariadenia. Okrem toho musia umožniť civilnému obyvateľstvu neobmedzený prístup k základným tovarom a službám. Izrael ako okupačná mocnosť má podľa medzinárodného humanitárneho práva zákonnú povinnosť v maximálnom možnom rozsahu a s použitím všetkých dostupných prostriedkov zabezpečiť dodávky potravín, liekov a iných zásob nevyhnutných na prežitie civilistov a civilistiek v pásme Gazy,“ uviedla Rosas.

Viac noviniek