TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL
5. DECEMBRA 2024
Amnesty International získala dostatočné podklady na to, aby mohla konštatovať, že Izrael páchal a naďalej pácha genocídu palestínskej populácie v okupovanom pásme Gazy.
Prelomová výskumná správa s názvom „Máte tu pocit, akoby ste boli menejcenní ľudia“: Izraelom páchaná genocída Palestínčanov v pásme Gazy dokumentuje, ako Izrael počas svojej vojenskej ofenzívy, ktorú spustil po smrtiacich útokoch vedených 7. októbra 2023 hnutím Hamas, rozpútal peklo a ničenie namierené na palestínsku populáciu v pásme Gazy, a to bezostyšne, nepretržite a úplne beztrestne.
„Správa Amnesty International preukazuje, že Izrael sa dopustil činov zakázaných podľa Dohovoru o zabránení a trestaní zločinu genocídy, a to s konkrétnym úmyslom zničiť palestínsku populáciu pásma Gazy. Tieto činy zahŕňajú usmrtenie Palestínčanov a Palestínčaniek, spôsobenie ťažkých ublížení na tele alebo duševných porúch Palestínčanom a Palestínčankám a úmyselné uvedenie palestínskej populácie do takých životných podmienok, ktoré majú privodiť jej úplné alebo čiastočné fyzické zničenie. Mesiac po mesiaci sa Izrael správal k Palestínčanom v pásme Gazy ako k menejcennej skupine ľudí, ktorá nie je hodná ľudských práv a dôstojnosti, a preukazoval svoj zámer fyzicky ich zničiť,“ uviedla generálna tajomníčka Amnesty International, Agnès Callamard.
„Naše usvedčujúce zistenia musia poslúžiť ako budíček pre medzinárodné spoločenstvo: toto je genocída. Toto musí okamžite prestať.
Štáty, ktoré v tomto čase pokračujú v dodávkach zbraní Izraelu, si musia uvedomiť, že porušujú svoju povinnosť zabrániť genocíde a riskujú, že sa stanú jej spoluvinníkmi. Všetky štáty, ktoré majú vplyv na Izrael, najmä kľúčoví dodávatelia zbraní ako USA a Nemecko, ale aj ostatné členské štáty EÚ, Spojené kráľovstvo a ďalšie, musia ihneď konať v záujme okamžitého zastavenia beštiálnych zločinov Izraela voči palestínskej populácii pásma Gazy,“ upozornila generálna tajomníčka Amnesty International.
Prehlbujúca sa kríza
Za posledné dva mesiace sa kríza prehĺbila najmä v severnej časti pása Gazy. Obliehané obyvateľstvo oblasti v dôsledku neprestajného bombardovania a dusivých obmedzení prístupu životne dôležitej humanitárnej pomoci čelí vyhladovaniu, vysídleniu a vyhladzovaniu.
„Náš výskum odhalil, že Izrael celé mesiace pokračoval v páchaní genocídnych činov, pričom predstavitelia, ktorí o takomto postupe rozhodli, si boli plne vedomí nenapraviteľných škôd, ktoré tým Palestínčanom a Palestínčankám v pásme Gazy spôsobujú. Štát v tom pokračoval napriek nespočetným varovaniam pred katastrofálnou humanitárnou situáciou a navzdory právne záväzným rozhodnutiam Medzinárodného súdneho dvora (ICJ), ktorý Izraelu nariadil prijať okamžité opatrenia, aby umožnil prísun humanitárnej pomoci civilnému obyvateľstvu pásma Gazy.
Izraelskí predstavitelia opakovane tvrdili, že ich postup v pásme Gazy je zákonný a dá sa zdôvodniť vojenským cieľom zlikvidovať Hamas. Genocídny zámer však [podľa medzinárodného práva] môže existovať popri vojenských cieľoch a nemusí byť jediným zámerom Izraela,“ uviedla Agnès Callamard.
Amnesty International podrobne preskúmala súhrnné konanie Izraela v pásme Gazy. Zohľadnila pritom súbežný a opakovaný výskyt jednotlivých činov, ich bezprostredný vplyv a tiež kumulatívne dôsledky, ktoré sa vzájomne posilňujú. Organizácia zvážila rozsah a závažnosť deštrukcie, ubližovania na zdraví a strát na životoch v priebehu času. Organizácia tiež analyzovala verejné vyhlásenia izraelských štátnych predstaviteľov. Zistila pri tom, že vysokopostavení predstavitelia zodpovední za postup Izraela vo vojne často oznamovali svoje rozhodnutia pristúpiť ku konaniu, ktoré je v rozpore s medzinárodným právom, alebo na nezákonné konanie vyzývali.
„Vzhľadom na predchádzajúci kontext vyvlastňovania, apartheidu a nezákonnej vojenskej okupácie, v rámci ktorého došlo k spáchaniu týchto činov, sme mohli dospieť k jedinému logickému záveru: Zámerom Izraela je fyzické zničenie Palestínčanov a Palestínčaniek v pásme Gazy, či už ide o zámer súbežný s vojenským cieľom zničiť Hamas, alebo o prostriedok na dosiahnutie takto stanoveného cieľa.
Brutálne zločiny, ktoré 7. októbra 2023 spáchal Hamas a iné ozbrojené skupiny voči Izraelčanom, Izraelčankám a ľuďom s inou štátnou príslušnosťou, vrátane úmyselného masového zabíjania a brania rukojemníkov, nemôžu nikdy ospravedlniť genocídu, ktorú pácha Izrael na palestínskej populácii pásma Gazy,“ uviedla Agnès Callamard.
Medzinárodná judikatúra uznáva, že na to, aby došlo k spáchaniu genocídy, nemusí páchateľ uspieť vo svojich pokusoch o zničenie chránenej skupiny ako celku alebo jej časti. Na to, aby sa zločin mohol klasifikovať ako genocída, postačuje, ak páchateľ spácha zakázané činy s úmyslom zničiť skupinu ako takú.
Správa Amnesty International podrobne skúma 9 mesiacov (od 7. októbra 2023 do začiatku júla 2024) izraelského porušovania ľudských práv v pásme Gazy. Organizácia viedla rozhovory s 212 ľuďmi vrátane palestínskych preživších, svedkov a svedkýň, orgánov samosprávy v pásme Gazy a zdravotníckeho personálu. Okrem toho vykonávala terénnu prácu a analyzovala rozsiahly objem vizuálnych a digitálnych dôkazov vrátane satelitných snímok. Analyzovala tiež vyhlásenia vysokopostavených izraelských vládnych a vojenských predstaviteľov a oficiálnych izraelských orgánov. Amnesty International mnohokrát poskytla svoje zistenia izraelským úradom, ale do zverejnenia správy nedostala žiadnu relevantnú odpoveď.
Bezprecedentný rozsah a závažnosť zločinov v pásme Gazy
Kroky Izraela po smrtiacich útokoch Hamasu (7. októbra 2023) priviedli obyvateľstvo pásma Gazy na pokraj kolapsu. Brutálna vojenská ofenzíva Izraela zabila do 7. októbra 2024 viac ako 42 000 Palestínčanov a Palestínčaniek vrátane viac ako 13 300 detí. Viac ako 97 000 ďalších ľudí pri nej utrpelo zranenia. Množstvo z nich sa stalo obeťou priamych útokov na civilné objekty a osoby alebo útokov, pri ktorých armáda zámerne nerozlišovala medzi vojenskými cieľmi a civilnými objektmi. Mnohé z týchto útokov vyhladili celé viacgeneračné rodiny. Izraelská vojenská ofenzíva spôsobila bezprecedentnú skazu. Podľa odborníkov a odborníčok nedošlo k takému obrovskému a rýchlemu ničeniu v žiadnom inom konflikte v 21. storočí. Izraelské útoky zrovnali so zemou celé mestá a zničili kritickú infraštruktúru, poľnohospodársku pôdu, kultúrne a náboženské ustanovizne a pamiatky. Veľké časti pásma Gazy sa v dôsledku týchto útokov stali neobývateľnými.
Mohammed, ktorý spolu s rodinou v marci 2024 utiekol z mesta Gaza do Rafahu a v máji 2024 opäť čelil vysídleniu, opísal ich boj o prežitie v hrozných podmienkach: „Tu v Deir al-Balah je to ako apokalypsa… Musíte chrániť svoje deti pred hmyzom, pred horúčavou, nie je tu čistá voda ani toalety, a to všetko pri neutíchajúcom bombardovaní. Máte tu pocit, ako by ste boli menejcenní ľudia.“
Izrael spôsobil, že životné podmienky v pásme Gaze dnes predstavujú smrtiacu kombináciu vyvolanej podvýživy, hladu a chorôb. Palestínskych mužov, ženy a deti tak premyslene vystavil pomalej smrti. Okrem toho stovky Palestínčanov a Palestínčaniek z pásma Gazy Izrael zadržiava v izolácii, kde čelia mučeniu a inému zlému zaobchádzaniu.
Niektoré z činov Izraela, ktoré Amnesty International preskúmala, by aj ako individuálne skutky predstavovali závažné prípady porušenia medzinárodného humanitárneho práva alebo medzinárodného práva v oblasti ľudských práv. Pri pohľade na tieto činy v širšom kontexte izraelskej vojenskej kampane a berúc do úvahy kumulatívny vplyv štátnych politík a činov Izraela je však jediným logickým záverom, že Izrael koná s genocídnym zámerom.
Úmysel zničiť (úplne alebo čiastočne) skupinu obyvateľstva
S cieľom zistiť, či je fyzické zničenie palestínskej populácie pásma Gazy konkrétnym cieľom Izraela, Amnesty International analyzovala celkový vzorec konania Izraela v pásme Gazy a preskúmala dehumanizujúce a genocídne vyhlásenia izraelských vládnych a vojenských predstaviteľov, najmä tých na najvyšších miestach. Organizácia pri tom brala do úvahy aj kontext izraelského režimu apartheidu, neľudskej blokády pásma Gazy a nezákonnej 57-ročnej vojenskej okupácie palestínskeho územia.
Predtým, ako Amnesty International dospela k tomuto záveru, preskúmala tvrdenia Izraela, že jeho armáda zákonne cieli na Hamas a iné ozbrojené skupiny na celom území pásma Gazy a že výsledné bezprecedentné ničenie a upieranie humanitárnej pomoci sú výsledkom nezákonného konania Hamasu a iných ozbrojených skupín, ako sú napríklad umiestnenie bojovníkov medzi civilným obyvateľstvom alebo odklonenie humanitárnej pomoci. Organizácia dospela k záveru, že tieto tvrdenia nie sú dôveryhodné. Prítomnosť bojovníkov Hamasu v blízkosti husto obývanej oblasti alebo priamo v nej nezbavuje Izrael povinnosti prijať všetky dostupné preventívne opatrenia na ušetrenie civilistov a vyhnúť sa neprimeraným útokom a útokom, pri ktorých nerozlišuje medzi vojenskými cieľmi a civilnými osobami a objektmi. Podľa výskumu organizácie Izrael opakovane nedodržal tieto povinnosti a dopustil sa viacerých zločinov podľa medzinárodného práva, ktoré nemožno ospravedlniť konaním Hamasu. Amnesty International nenašla ani žiadne dôkazy o tom, že by sa odkláňaním humanitárnej pomoci dala vysvetliť skutočnosť, že Izrael úmyselne zaviedol extrémne obmedzenia distribúcie životne dôležitej a zachraňujúcej humanitárnej pomoci.
Organizácia vo svojej analýze zvažovala aj alternatívne vysvetlenia, ako napríklad, že Izrael konal bezohľadne alebo že chcel jednoducho zničiť Hamas za každú cenu a nezáležalo mu na tom, či pri tom bude musieť zničiť aj palestínsku populáciu, čím by preukázal skôr bezcitnú neúctu k životom Palestínčanov a Palestínčaniek než genocídny zámer.
Avšak bez ohľadu na to, či Izrael považuje zničenie palestínskej populácie za nástroj na zničenie Hamasu alebo za prijateľný sprievodný jav pri dosahovaní tohto cieľa, takéto vnímanie Palestínčanov a Palestínčaniek ako nehodných pozornosti a odstrániteľných je samo osebe dôkazom genocídneho zámeru.
Mnohým nezákonným činom, ktoré Amnesty International zdokumentovala, predchádzali vyjadrenia štátnych predstaviteľov, ktorí nabádali na ich vykonanie. Organizácia preskúmala 102 vyhlásení izraelských vládnych a vojenských predstaviteľov a ďalších verejných činiteľov z obdobia od 7. októbra 2023 do 30. júna 2024, v ktorých tieto osoby dehumanizovali Palestínčanov a Palestínčanky, vyzývali na genocídne činy alebo iné zločiny proti nim alebo tieto činy ospravedlňovali.
Amnesty International identifikovala 22 prípadov, v ktorých tieto vyhlásenia vysokých úradníkov zodpovedných za riadenie vojenskej ofenzívy podľa všetkého vyzývali na genocídne činy alebo ich ospravedlňovali. Tieto zistenia poskytujú priame dôkazy o genocídnom zámere. Tieto vyjadrenia často opakovali aj izraelskí vojaci v teréne. Dokazujú to audiovizuálne záznamy, ktoré overila Amnesty International a na ktorých vojaci vyzývajú na „vymazanie“ pásma Gazy a na znemožnenie života v oblasti alebo oslavujú ničenie palestínskych domov, mešít, škôl a univerzít.
Usmrtenie a spôsobenie ťažkých ublížení na tele alebo duševných porúch
Amnesty International zdokumentovala genocídne činy usmrtenia a spôsobenia ťažkých ublížení na tele alebo duševných porúch Palestínčanom a Palestínčankám v pásme Gazy. Pri tejto dokumentácii opätovne preskúmala výsledky výskumu, ktorý uskutočnila v súvislosti s 15 leteckými útokmi, ktoré Izrael podnikol v období od 7. októbra 2023 do 20. apríla 2024. Tieto útoky zabili najmenej 334 civilistov a civilistiek vrátane 141 detí. Stovky ďalších ľudí utrpeli zranenia. Amnesty International nenašla žiadne dôkazy o tom, že by niektorý z týchto náletov bol zameraný na vojenský cieľ.
Ako príklad môžeme uviesť izraelský nálet z 20. apríla 2024, ktorý zničil dom rodiny Abdelal vo štvrti Al-Džneina vo východnom Rafahu. Útok zabil tri generácie palestínskej rodiny vrátane 16 detí, ktoré v čase útoku spali.
Preskúmané prípady predstavujú len zlomok leteckých útokov Izraela. Svedčia však o širšom vzorci opakovaných cielených útokov na civilné osoby a objekty alebo útokov, ktoré zámerne nerozlišovali medzi vojenskými cieľmi a civilnými objektmi. Preskúmané útoky boli tiež vedené spôsobmi navrhnutými tak, aby viedli k veľmi vysokému počtu obetí na životoch a zranení civilného obyvateľstva.
Úmyselné uvedenie palestínskej populácie do takých životných podmienok, ktoré majú privodiť jej úplné alebo čiastočné fyzické zničenie
Správa dokumentuje, ako Izrael úmyselne uviedol palestínsku populáciu do takých životných podmienok, ktoré majú privodiť jej úplné alebo čiastočné fyzické zničenie. Tieto podmienky nastolil prostredníctvom troch súbežných modelov konania, ktorých ničivý vplyv sa opakovane vzájomne znásobuje:
- poškodzovanie a ničenie životne dôležitej infraštruktúry a iných objektov nevyhnutných na prežitie civilného obyvateľstva;
- opakované používanie rozsiahlych, svojvoľných a mätúcich hromadných príkazov na „evakuáciu“, ktoré viedli k nútenému vysídleniu takmer celého obyvateľstva pásma Gazy;
- upieranie a znemožňovanie dodávok základných služieb, humanitárnej pomoci a iných životne dôležitých zásob do pásma Gazy, ako aj ich distribúcie v rámci pásma.
Po 7. októbri 2023 Izrael začal s úplným obliehaním pásma Gazy, pričom oblasť odrezal od dodávok elektriny, vody a paliva. Počas deviatich mesiacov, ktoré boli predmetom tohto výskumu, Izrael udržiaval dusivú nezákonnú blokádu, prísne kontroloval prístup k zdrojom energie, neumožnil zmysluplný prístup humanitárnej pomoci v rámci pásma Gazy a bránil dovozu a dodávkam životne dôležitého tovaru a humanitárnej pomoci, najmä do oblastí severne od údolia Wádí Gaza. Tým Izrael ešte prehĺbil už existujúcu humanitárnu krízu. V kombinácii s rozsiahlymi škodami na domoch, nemocniciach, vodovodných, kanalizačných zariadeniach, čističkách a poľnohospodárskej pôde v pásme Gazy a masovým núteným vysídľovaním spôsobilo toto konanie katastrofálnu úroveň hladu a viedlo k alarmujúcemu šíreniu chorôb. Následky postupu Izraela v pásme Gazy obzvlášť kruto vplývajú na malé deti a tehotné alebo dojčiace ženy, ktoré budú v dôsledku uvedeného pravdepodobne trpieť dlhodobými zdravotnými problémami.
Izrael mal opakovane možnosť zlepšiť humanitárnu situáciu v pásme Gazy. Už viac ako rok však opakovane odmieta prijať kroky, ktoré sú v jeho očividnej právomoci, zatiaľ čo situácia sa progresívne zhoršuje. Ide napríklad o otvorenie dostatočného počtu prístupových bodov do pásma Gazy a zrušenie prísnych obmedzení týkajúcich sa toho, čo môže do pásma vstúpiť, alebo blokovania dodávok pomoci v rámci pásma Gazy.
Izrael svojimi opakovanými príkazmi na „evakuáciu“ vysídlil takmer 1,9 milióna Palestínčanov a Palestínčaniek. To predstavuje viac ako 90 % obyvateľstva pásma Gazy, niektorí z nich sa museli presunúť až desaťkrát. Izrael týchto ľudí vytláča na čoraz menšiu, fragmentovanú plochu, kde sú nútení žiť v neľudských podmienkach a neustálom nebezpečí. Viacnásobné vlny núteného vysídlenia pripravili množstvo ľudí o prácu a spôsobili im hlbokú traumu. Tá sa znásobuje skutočnosťou, že približne 70 % obyvateľstva pásma Gazy tvoria utečenci a utečenky (alebo ich potomkovia), ktorých mestá a dediny Izrael etnicky vyčistil počas nakby v roku 1948.
Životné podmienky Palestínčanov a Palestínčaniek sa rýchlo zmenili na nevhodné na život. Izraelské orgány napriek tomu odmietli zvážiť opatrenia, ktoré by vysídlených civilistov a civilistky ochránili pred ďalším porušovaním ich práv a zabezpečili im naplnenie základných potrieb. Toto konanie svedčí o úmysle.
Izrael odmietol vysídleným osobám návrat do ich domovov v severnej časti pásma Gazy alebo ich dočasné presídlenie do iných častí Okupovaného palestínskeho územia alebo Izraela. Tým Izrael naďalej upiera mnohým Palestínčanom a Palestínčankám ich právo na návrat do oblastí, z ktorých ich v roku 1948 nútene vysídlil, napriek tomu, že im ho zaručuje medzinárodné právo. Izrael tak robí s vedomím, že Palestínčania a Palestínčanky v pásme Gazy nemajú bezpečné miesto, kam by mohli utiecť.
Vyvodenie zodpovednosti za genocídu
„Medzinárodné spoločenstvo najprv odkladalo výzvy na uzavretie prímeria a dodávky zbraní do Izraela pokračujú dodnes. Ohromné hanebné zlyhanie medzinárodného spoločenstva, ktoré sa viac ako rok nezmohlo vyvinúť tlak na Izrael, aby ukončil svoje beštiálne konanie v pásme Gazy, je a zostane škvrnou na našom kolektívnom svedomí.“
Vlády musia prestať predstierať, že sú bezmocné a nemajú ako ukončiť túto genocídu, ktorú umožnili desaťročia beztrestného porušovania medzinárodného práva zo strany Izraela. Štáty medzinárodného spoločenstva musia pokročiť od holého vyjadrovania ľútosti alebo zdesenia. Musia prijať rozhodné a trvalé medzinárodné opatrenia, akokoľvek nepríjemné môže byť pre niektorých spojencov Izraela pripustiť, že Izrael pácha genocídu.
Zatykače, ktoré minulý mesiac vydal Medzinárodný trestný súd (ICC) na premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Joava Galanta za vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti, prinášajú preživším skutočnú nádej na dlho očakávanú spravodlivosť, aj pre obete, ktoré sa spravodlivosti nedočkali. Štáty musia preukázať rešpekt voči rozhodnutiu súdu a univerzálnym zásadám medzinárodného práva, zatknúť a vydať osoby, na ktoré ICC vydal zatykač.
„Vyzývame Úrad prokurátora ICC, aby urýchlene zvážil zaradenie genocídy na zoznam zločinov, ktoré v súčasnosti vyšetruje [v súvislosti so situáciou v štáte Palestína]. Vyzývame tiež všetky štáty medzinárodného spoločenstva, aby využili všetky dostupné právne nástroje a páchateľov postavili pred súd. Nikomu nemožno dovoliť, aby páchal genocídu a zostal nepotrestaný,“ uviedla Agnès Callamard.
Amnesty International zároveň naďalej vyzýva na bezpodmienečné prepustenie všetkých civilných rukojemníkov a rukojemníčok. Okrem toho vyzýva na vyvodenie zodpovednosti voči Hamasu a ďalším palestínskym ozbrojeným skupinám, ktoré nesú zodpovednosť za zločiny spáchané 7. októbra 2023.
Organizácia tiež vyzýva Bezpečnostnú radu OSN, aby uvalila cielené sankcie na tých izraelských štátnych predstaviteľov a predstaviteľov Hamasu, ktorí sú najviac zapletení do spáchania zločinov podľa medzinárodného práva.
Kontext situácie
Dňa 7. októbra 2023 Hamas a ďalšie ozbrojené skupiny odpaľovali rakety na južný Izrael bez toho, aby rozlišovali medzi vojenskými cieľmi a civilnými osobami a objektmi. Okrem toho spáchali úmyselné masové vraždy a spáchali zločin brania rukojemníkov. Pri útokoch došlo k zabitiu zhruba 1 200 ľudí vrátane viac ako 800 civilistov a civilistiek. Ozbrojené skupiny uniesli 223 civilistov a civilistiek a zajali 27 vojakov. Udalostiam 7. októbra 2023 a zločinom Hamasu a ďalších ozbrojených skupín sa venuje pripravovaná výskumná správa Amnesty International.
Od októbra 2023 viedla Amnesty International hĺbkový výskum početných prípadov porušovania ľudských práv a zločinov podľa medzinárodného práva, ktorých sa dopustili izraelské zložky. Tieto zločiny zahŕňajú priame útoky na civilné objekty a osoby, útoky, pri ktorých armáda zámerne nerozlišovala medzi vojenskými cieľmi a civilnými objektmi, pri ktorých zahynuli stovky civilistov a civilistiek, ako aj ďalšie nezákonné útoky na civilné obyvateľstvo a zločin kolektívneho trestu. Organizácia vyzvala Úrad prokurátora ICC, aby urýchlil vyšetrovanie situácie v štáte Palestína, a vedie kampaň za uzavretie okamžitého a udržateľného prímeria.
KONIEC