Rozhodnutie juhokórejského Najvyššieho súdu dáva nádej na manželstvá pre všetkých

Vyšší súd Kórejskej republiky nariadil Národnej zdravotnej poisťovni obnoviť poistenie pre partnerov, resp. partnerky žijúce vo vzťahu s človekom rovnakého pohlavia.

Súd rozhodol v prospech žalujúcej strany, Kima Yong-mina, ktorý ako prvý človek žijúci v páre rovnakého pohlavia zaregistroval do systému Národnej zdravotnej poisťovne svojho partnera Soa Seong-wooka ako závislú osobu. Dňa 7. januára 2022 správny súd v Soule zamietol Seong-wookovu žalobu proti zdravotnej poisťovni, ten sa však proti rozsudku odvolal.

Regionálny výskumník Amnesty International pre východnú Áziu Boram Jang v reakcii na rozsudok uviedol, že toto rozhodnutie považuje za dôležitý krok smerom k manželstvám pre všetkých. „K odstráneniu diskriminácie LGBTI+ ľudí vedie ešte dlhá cesta, ale toto rozhodnutie nám dáva nádej, že pretrvávajúce predsudky dokážeme prekonať,“ uvádza Jang.

Tým, že Národná zdravotná poisťovňa neuznávala partnerstvá osôb rovnakého pohlavia, diskriminovala páry rovnakého pohlavia a upierala im základné ľudské práva, ktoré heterosexuálne páry požívajú. Dnešné súdne rozhodnutie pomôže túto chybu napraviť.

„Toto rozhodnutie je významným právnym krokom k rovnosti párov rovnakého pohlavia a zároveň historicky prvým súdnym rozhodnutím vo veci práv párov rovnakého pohlavia v rámci juhokórejského súdneho systému. Na ukončenie diskriminácie a kriminalizácie LGBTI+ komunity je však potrebné urobiť oveľa viac. Ďalšie kroky by mali zahŕňať prijatie komplexného antidiskriminačného zákona a zrušenie článku 92-6 Vojenského trestného zákona,“ dodáva Jang.

Zistite viac o našej práci