Rusko: Amnesty International bola zamietnutá návšteva Olega Sentsova, ktorý drží hladovku už 84 dní

Riaditeľka Amnesty International Ukrajina, Oksana Pokalchuk, v reakcii na to, že ruské úrady odmietli udeliť povolenie Amnesty International na návštevu ukrajinského filmára Olega Sentsova v trestaneckej kolónii na Sibíri po 81 dňoch hladovky, vyhlásila:

“To, že nám bránia v návšteve Olega Sentsova je neospravedlniteľné. Po takmer troch mesiacoch hladovky narastajú vážne obavy o jeho zdravie. Chceli sme navštíviť Olega spolu s nezávislým lekárskym expertom, ktorý by bol schopný zhodnotiť jeho zdravotný stav. Takáto návšteva je úplne nevyhnutá, aby sme rozptýlili akékoľvek pochybnosti o jeho zdravotnom stave a o primeranosti poskytovanej lekárskej starostlivosti.”

Amnesty International požaduje Sentsovo okamžité prepustenie a zároveň žiada, aby k nemu mal počas väzby prístup kvalifikovaný lekársky personál, ktorý poskytuje zdravotnú starostlivosť v súlade s lekárskou etikou, vrátane princípov mlčanlivosti, nezávislosti a informovaného súhlasu. Okrem toho musia ruské úrady umožniť presonálu ukrajinského konzulátu prístup k Sentsovi.

30. júla 2018 dostala kancelária Amnesty International v Moskve list od Valeryho Balana, zástupcu riaditeľa Federálnej väzenskej služby, ktorým zamietol žiadosť Amnesty International o návštevu Sentsova v trestaneckej kolónii Labytnangi, ale bez odôvodnenia. V liste sa uvádza, že Senstovov zdravotný stav bol posúdený ako stabilný bez „negatívneho vývoja“.

Pozadie situácie

Ukrajinský režisér Oleg Sentsov začal s hladovkou 14. mája 2018 na protest proti politicky motivovanému väzneniu desiatok Ukrajincov v Rusku.

V 2015 bol po nespravodlivom súdnom procese Sentsov odsúdený na 20 rokov na základe obvinenia z “terorizmu”, ktoré vyplývalo z jeho nesúhlasu voči ruskej okupácie Krymu.

Ak sa Vám páči, čo robíme, podporte nás:

obrázek