Rusko musí vyšetriť použitie sily proti protestujúcim v Baškirsku

Dňa 15. januára 2024 vypukli v meste Bajmak (Baškirská republika, južné Rusko) masové protesty na podporu aktivistu Faila Alsynova, v tom čase obvineného z „podnecovania etnickej nenávisti“. O dva dni nato ho súd uznal vinným a odsúdil na štyri roky väzenia. Demonštrácie po vynesení rozsudku nabrali na sile a viedli k zatýkaniu a potýčkam v blízkosti budovy súdu. Poriadková polícia údajne použila obušky proti niekoľkotisícovému davu. Dav odpovedal hádzaním snehových gúľ, rukavíc a čiapok, niektorí účastníci protestu hádzali naspäť do policajtov policajné obušky. Objavili sa správy o použití dráždivých chemických látok, dymu a omračujúcich granátov proti protestujúcim. Amnesty International však v súčasnosti nemá dostatočné dôkazy o konkrétnych okolnostiach použitia týchto prostriedkov.

Úrady začali trestné stíhanie podľa článkov 212 („masové výtržnosti“) a 318 („použitie násilia proti predstaviteľovi štátneho orgánu“) ruského Trestného zákona. V období od 17. do 19. januára „administratívne zadržali“ 17 osôb. Zadržaným uložili trest od 10 do 13 dní v administratívnej väzbe za účasť na „nepovolenom masovom zhromaždení“. Ruská legislatíva neprimerane obmedzuje právo na slobodné zhromažďovanie tým, že vyžaduje výslovné povolenie úradov na zvolanie verejného zhromaždenia.

Reakcia Amnesty International na udalosti v meste Bajmak

Na rozohnanie prevažne pokojnej demonštrácie v meste Bajmak proti odsúdeniu občianskeho aktivistu Faila Alsynova a následné začatie trestného stíhania proti protestujúcim reagoval Denis Krivošejev, zástupca regionálnej riaditeľky Amnesty International pre východnú Európu a strednú Áziu:

„Dôkazy, ktoré máme k dispozícii, naznačujú, že polícia proti týmto protestujúcim použila neprimeranú silu. Zrážky zjavne vyprovokovala polícia, keď sa pokúsila uprieť miestnemu obyvateľstvu právo na pokojné zhromažďovanie. Videá zverejnené na kanáloch sociálnych sietí zachytávajú príslušníkov polície vybavených špičkovým ochranným výstrojom, ako používajú slzotvorný plyn a hrubú silu proti protestujúcim, ktorí do nich hádžu snehové gule.

Obvinenia protestujúcich z trestných činov a tvrdenie orgánov, že reagovali na masové nepokoje, sa zdajú celkom nepodložené. Situácia si vyžaduje urýchlené a nestranné vyšetrenie policajného postupu, ktorý zahŕňal použitie menej smrtiacich zbraní proti protestujúcim. Takisto je nevyhnutné okamžite prepustiť všetkých pokojných protestujúcich, ktorých neoprávnene zadržali v súvislosti s týmito udalosťami.“

Prečítajte si viac o našej práci