Rusko: Ocenenie pre nespravodlivo väzneného obrancu ľudských práv

Oyub Titiev, riaditeľ pobočky ľudskoprávnej organizácie Memorial v čečenskom meste Grozny, ktorý je od januára 2018 za mrežami, získal ľudskoprávnu Cenu Václava Havla, ktorú mu udelilo Parlamentné zhromaždenie Rady Európy. Pri tejto príležitosti Marie Struthers, riaditeľka Amnesty International pre Európu a Strednú Áziu povedala:

„Oyub Titiev je jeden z najodvážnejších obrancov ľudských práv v Rusku. Počas deviatich rokov na čele Memorialu v Čečensku čelil neustálym hrozbám a obťažovaniu zato, že dokumentoval porušovanie ľudských práv v regióne. Či už robil rozhovory s obeťami mučenia, poskytoval právne poradenstvo či dokumentoval nútené zmiznutia, Oyub Titiev zasvätil svoj život boju za slobodu a spravodlivosť.

„Jeho činnosť bola bohužiaľ tŕňom v oku čečenským úradom, kvôli čomu strávil deväť mesiacov v cele predbežného zadržania na základe vykonštruovaných obvinení z nedovoleného prechovávania drog. Týmto ocenením vysiela medzinárodná komunita silný signál tým, ktorí sa snažia Oyuba umlčať.

„Ruské úrady šikanovali zamestnancov organizácie Memorial niekoľko rokov. Oyubova predchodkyňa, Natalia Estemirova bola unesená a zavraždená, niekoľkí ďalší zamestnanci boli fyzicky napádaní, svojvoľne zadržiavaní a viedli sa proti nim ohováračské kampane. Dnes je oceňované práve hrdinstvo Oyuba Titieva a jeho kolegov, ktorí sa odmietli vzdať.“

„Naďalej vyzývame ruské úrady aby Oyuba okamžite prepustili, stiahli proti nemu všetky politicky motivované obvinenia a zaistili, že obrancovia ľudských práv v Čečensku a v celom Rusku budú môcť vykonávať svoju dôležitú prácu bez strachu z represálií.“

Podísať petíciu za prepustenie Oyuba Titieva môžete tu.
 
 
 

Spolu s vami sme silnejší