Rusko: Po „spolitizovanom“ rozsudku o vine musí mať Naďa Savčenková zaručený nový proces

Prípad ukrajinskej pilotky helikoptéry Nadi Savčenkovej, ktorú včera súd na juhu Ruska uznal vinnou z vraždy, musí byť preskúmaný v novom, spravodlivom procese.

„Je odpudivé poslať Naďu Savčenkovú do väzenia po takto chybnom, spolitizovanom súdnom procese,“ povedal John Dalhuisen, riaditeľ Amnesty International pre Európu a strednú Áziu.

Séria pochybných procedúr a rozhodnutí predsedajúceho sudcu v priebehu tohto súdu dokazujú jasné opovrhnutie spravodlivým procesom a naznačujú, že pre Naďu nikdy neexistovala nádej na dokázanie svojej neviny.

„Jedinou možnosťou, ako dosiahnuť spravodlivosť pre Naďu a novinárov, ktorí prišli o život, je zaručiť úplne a nestranné vyšetrenie jej tvrdení a nový súdny proces bez politických zásahov a v súlade s medzinárodnými štandardmi spravodlivého súdneho procesu,“ dodal Dalhuisen.

Amnesty International upozornila na nespravodlivé súdne procesy aj v prípadoch krymských aktivistov, ukrajinského režiséra Olega Sentsova aj ekológa Aleksandra Kolchenka, ktorých súdili v Rusku na základe obvinení z “terorizmu”. Oleg Sentsov bol 25. augusta 2015  odsúdený ruským vojenským súdom na  20 rokov väzenia za teroristické činy. Počas súdneho procesu súd odmietol vyšetriť jeho sťažnosti na mučenie.