Rusko: Sloboda prejavu sa stala obeťou dramatických udalostí na ukrajinskom Kryme

Zadržanie stoviek protestujúcich proti vojne počas víkendu je ďalším dôkazom množiacich sa zásahov proti slobode prejavu a zhromažďovania v Rusku“, vyhlásila AI.

Včera Moskovský súd tiež odsúdil dvoch protestujúcich na päť dní väzenia.

Prísne vládne opatrenia proti protestujúcim sú alarmujúce. V mnohých mestách sú účastníci demonštrácií ostro sledovaní. Štát takto uvaľuje sankcie v podobe obťažovania a zastrašovania na protestujúcich,“ povedal Sergej Nikitin, Riaditeľ Moskovskej kancelárie AI.

Ruská vláda je povinná rešpektovať slobodu prejavu a zhromažďovania. Okamžite a bezvýhradne musia prepustiť dvoch uväznených protestujúcich, ktorých Amnesty International považuje za väzňov svedomia.“


Pred budovou ministerstva obrany na Manezhnajskom námestí v Moskve boli zatknuté stovky demonštrantov protestujúcich proti ruskému vojenskému zásahu na Ukrajine. Mnoho z nich bolo celú noc zadržiavaných na policajných staniciach.

Niekoľko desiatok ľudí bolo zatknutých aj v Petrohrade.

Súčasný vývoj vzťahov medzi Ruskom a Ukrajinou by sa nemali stať zámienkou pre žiadne obmedzovanie slobody prejavu a zhromažďovania, a už vôbec nie pre akékoľvek porušovani ľudských práv,“ povedal Sergej Nikitin.