Ruský súd nariadil prepustenie jednej z členiek Pussy Riot, ostatné dve ostávajú vo väzení

Moskovský súd v odvolacom konaní oslobodil na podmienku Jekaterinu Samucevičovú, jednu z troch členiek punkovej skupiny Pussy Riot. Rozhodnutie Moskovského súdu oslobodiť jednu členku, zatiaľ čo ďalšie dve, Maria Aljochinová a Nadežda Tolokonnikovová ostávajú vo väzení, je podľa Amnesty International iba polovičným riešením v dosiahnutí spravodlivosti pre tri členky punkovej skupiny.

„Akékoľvek rozhodnutie, ktoré skráti neoprávnené zadržanie je vítané. Ale nikoho to nemôže zmiasť, pretože spravodlivosť dnes nebola vykonaná. Vláda prijala v posledných týždňoch niekoľko nových opatrení na obmedzenie slobody prejavu. Tieto tri ženy by v prvom rade nemali byť stíhané. Maria Aljochinová a Nadežda Tolokonnikovová by mali byť okamžite a bezpodmienečne prepustené“, povedal David Diaz-Jogeix riaditeľ programu pre Európu a Strednú Áziu na Medzinárodnom sekretariáte AI.

Amnesty International považuje obvinené členky Pussy Riot za väzenkyne svedomia stíhané a odsúdené len pre uplatňovanie si svojho práva na slobodu prejavu.

Niekoľko členiek punkovej skupiny Pussy Riot zahalené maskami odohrali vo februári protestnú pieseň „Panna Mária, zbav nás Putina“ v Chráme Krista Spasiteľa v Moskve. Následne ruské orgány v marci zatkli 3 členky skupiny a obvinili ich z kriminálneho činu výtržníctva. Ruský súd ich 17. augusta odsúdil na dvojročný trest odňatia slobody v trestaneckej kolónii. Predstavenie v Chráme Krista Spasiteľa spustilo širokú diskusiu na blogoch a sociálnych sieťach o slobode prejavu, o mieste cirkvi v modernom svetskom štáte a o nezávislosti súdnictva.