Šesť rokov Guantánama – v Bratislave bude aj torta

Amnesty International organizuje v piatok 11. januára 2008 o 15.00 verejnú akciu na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Všetci účastníci zhromaždenia a okoloidúci budú môcť zapáliť sviečku na symbolickej torte na počesť „narodenín“ väznice. 

Aktivisti budú okrem toho predčítavať básne z nedávno publikovanej zbierky, ktorej autormi sú väzni z Guantánama a tiež rozdávať pohľadnice adresované prezidentovi USA G. Bushovi, ktorými ho žiadajú o okamžité zatvorenie väznice.

Ďalšiu akciu organizuje Vranovská skupina AI Slovensko, ktorá sa na tento celospoločenský problém rozhodla upozorniť hudbou. Na koncerte, ktorý sa uskutoční 19. januára 2008 (v sobotu) vo vranovskom Dome kultúry, sa predstavia miestne kapely.
Členovia a sympatizanti Amnesty International po celom svete si formou verejných akcií, protestov a pochodov 11. januára pripomínajú šieste výročie prvého prevozu väzňov do väznice Guantánamo. Spoločnou myšlienkou všetkých akcií je, že takáto inštitúcia nemá v civilizovanom svete miesto a je výsmechom univerzálnosti a nescudziteľnosti základných ľudských práv.

S cieľom dosiahnuť okamžité zatvorenie väznice zozbierala AI doteraz vyše tisíc podpisov poslancov národných parlamentov z celého sveta. Stovky z nich pochádzajú od zástupcov štátov západnej Európy, Veľkej Británie či Izraela – teda krajín, ktoré paradoxne patria k najvernejším spojencom USA v tzv. „vojne proti terorizmu“.
Ľudia po celom svete môžu teraz odovzdať svoj hlas za ukončenie nelegálneho zadržiavania zo strany americkej administratívy aj podpísaním online petície na www.tearitdown.org (“Zbúrajte to”).

Amnesty International od vlády USA žiada, aby boli zadržiavaní na Guantáname okamžite prepustení alebo súdení v spravodlivých súdnych procesoch. Dôkazy získané mučením alebo neľudským zaobchádzaním nesmú byť prípustné. USA musia prepusteným zabezpečiť primerané odškodnenie a rehabilitáciu, vrátane finančnej kompenzácie.

Pozadie:
11. januára 2002 previezli USA na svoju vojenskú základňu na kubánskom území v zálive Guantánamo prvých väzňov. Na začiatku ich väznili tajne, čo medzinárodné právo považuje za zločin. Až v máji 2006 USA zverejnili zoznam 759 celkovo zadržiavaných väzňov, pričom nie je zrejmé, či ide o úplný zoznam. Viac ako 300 z nich je dodnes zadržiavaných v krutých, neľudských a ponižujúcich podmienkach. Odsúdený bol dodnes iba jediný väzeň.