Slobodu pre Grigorija Paska!

Amnesty International požaduje okamžité prepustenie ruského novinára a environmentálneho aktivistu Grigorija Paska. Novinár si odpykáva štvorročný trest za vlastizradu na východe Ruska.

„Grigorij Pasko bol odsúdený za to, že uplatňoval svoje právo na slobodu prejavu. Ide o ďalší prípad upierania spravodlivosti v Ruskej federácii,“ vyhlásila Amnesty International. Pasko bol prvýkrát zatknutý v roku 1997. Dôvodom bolo údajné odovzdanie citlivých informácií japonským médiám. Šlo o filmový materiál zaznamenávajúci ruský námorný tanker vypúšťajúci jadrový odpad do japonského mora.
Proti zatknutiu dôrazne protestovali medzinárodné aj ruské ľudskoprávne organizácie. Súd v roku 1999 obvinenia zo špionáže odmietol. Pasko bol odsúdený na nižší trest a zakrátko amnestovaný. Odvolací vojenský súd vo Vladivostoku ho však v decembri 2001 odsúdil na štyri roky väzenia za špionáž.
Amnesty International Paska adoptovala ako väzňa svedomia – členovia organizácie odvtedy píšu ruským orgánom výzvy na jeho oslobodenie. Organizácia upozorňuje, že ľudí nemožno odsúdiť len pre vyjadrenie názoru. Na Deň ľudských práv (10.12.) členovia AI v 140 krajinách sveta opäť upozorňujú na tento prípad a žiadajú, aby bol Pasko oslobodený. Práve medzinárodný tlak zohral totiž kľúčovú rolu pri rozhodnutí prvého súdu. Existuje nádej, že obnovený tlak môže viesť k jeho oslobodeniu. „Som presvedčený, že Európsky súd pre ľudské práva jeho prípad prevezme a jeho rozhodnutie dokáže omyl ruskej justície,“ vyhlásil aktivista za ľudské práva Alexej Simonov z Nadácie na obranu glasnosti.
Informácie, ktoré Pasko odovzdal japonským médiám neohrozujú ruskú národnú bezpečnosť, takže nemôžu byť dôvodom na uväznenie. Rusko pristúpilo k Paktu o občianskych a politických právach a k ďalším medzinárodným dokumentom. Malo by preto plniť svoje záväzky a chrániť základné práva. Okamžité prepustenie Grigorija Paska bude signálom, že Rusko berie svoj záväzok vážne.
Obhajcovia Grigorija Paska sa obrátili na Ruský najvyšší súd a žiadajú jeho okamžité prepustenie.