Stanovisko Amnesty International k vražde Jána Kuciaka

V nedeľu, 25.februára, polícia našla investigatívneho novinára Jána Kuciaka spolu s jeho snúbenicou Martinou Kušnírovou mŕtvych. Oboch našli zastrelených v rodinnom dome vo Veľkej Mači pri Galante. Policajný prezident Tibor Gašpar počas tlačovej konferencie 26.februára pripustil, že brutálna vražda môže súvisieť s investigatívnou činnosťou novinára. Gašpar sa vyjadril, že polícia na vyšetrovanie nasadí všetky dostupné sily.

Ján Kuciak písal o korupčných prípadoch, niektoré z nich boli spojené aj s politikmi z vládnucej strany. Vražda vyvoláva niekoľko závažných obáv ohľadom bezpečnosti novinárov a novinárok, informujúcich o korupcii a nespravodlivosti. Rovnako môže mať za následok oslabenie slobody prejavu a investigatívnej činnosti ostatných ľudí z médií z dôvodu zastrašovania.

Amnesty International vyzýva Policajný zbor a Prokuratúru, aby okamžite, dôkladne a nezávisle vyšetrili vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Zodpovední musia urobiť všetky kroky preto, aby tí, čo sú z vraždou spojení, boli postavení pred spravodlivosť. Zároveň musia zabezpečiť, aby novinári a novinárky boli chránení pred hrozbami, útokmi, prenasledovaním či vraždami a to v súlade s Európskym dohovorom o ľudských právach a ďalšími ľudskoprávnymi štandardmi.