Indická vláda plánuje predávať bojové helikoptéry do Mjanmarska. Od roku 1988 sa na túto krajinu vzťahuje zbrojné embargo EÚ. India by nedokázala helikoptéry vyrábať bez dôležitých súčiastok, ktoré nakupuje z krajín EÚ.
Z Belgicka pochádzajú zariadenia odpaľujúce rakety, z Francúzska zbrane a motory, Taliansko dodáva brzdový systém, Veľká Británia palivové nádrže a prevodovky a Švédsko obranný systém. Nemecké spoločnosti zohrávajú kľúčovú úlohu pre vývoji dizajnu indických helikoptér.
Zbrojné embargo EÚ jasne hovorí, že žiadne vojenské zariadenie nesmie byť predané priamo ani nepriamo ak má byť použité v Mjanmarsku. OSN klasifikuje porušovanie ľudských práv v tejto krajine ako rozšírené a systematické. Zahŕňa mučenie, nezákonné popravy a verbovanie detských vojakov.
Súčiastky do bojových helikoptér indickej výroby dodávajú aj spoločnosti z USA, a to aj napriek zbrojnému embargu, ktoré USA uvalilo na Mjanmarsko.
V súčasnosti však neexistuje žiadne obmedzenie, ktoré by Indii zakazovalo predaj zbraní a vojenského materiálu do Mjanmarska.
Vzniknutá situácia poukazuje na nedokonalosť súčasnej kontroly obchodu so zbraňami a vojenským materiálom. Štáty musia preto čo najskôr vypracovať a prijať celosvetovo záväzné pravidlá – Zmluvu o obchodovaní so zbraňami, tak ako sa na tom dohodli na decembrovom Valnom zhromaždení OSN.