Vedenie Technickej univerzity Blízkeho východu (METU) v Ankare študentstvu opäť zakázalo usporiadať pochod PRIDE za ľudské práva LGBTI+ ľudí. Solidárna skupina na podporu LGBTI+ študentov a študentiek s názvom METU LGBTI+ Solidarity plánovala tohtoročný pochod na piatok 10. júna 2022.
Univerzita však všetkým svojim študentom a študentkám zaslala oficiálny e-mail, ktorým im oznámila, že podujatie PRIDE by „ohrozilo povesť univerzity“ a preto na pôde univerzity nie je povolené. V ozname sa zároveň uvádza, že ak študentstvo tento zákaz poruší a aj napriek nemu PRIDE usporiada, na miesto konania bude privolaná polícia.
Amnesty International pred plánovaným podujatím vyzýva vedenie univerzity, aby študentstvu umožnilo PRIDE 2022 zorganizovať.
História sa opakuje
„Pred troma rokmi použila polícia proti pokojným účastníčkam a účastníkom PRIDE-u v areáli METU dráždivý sprej, plastové projektily a slzotvorný plyn. Účastníkov a účastníčky protestu zatkli, krivo obvinili a vláčili po súdoch. Po dvoch rokoch súdnych sporov ich v októbri minulého roka konečne zbavili nespravodlivých obvinení. Je pre mňa hlbokým sklamaním, že z tejto situácie nevzišlo žiadne ponaučenie. Ak škola umožní študentskej komunite osláviť lásku a solidaritu, nič sa nestane. Povesť univerzity môže utrpieť jedine v dôsledku tohto nezmyselného zákazu a prípadného zbytočného použitia policajnej sily,“ uviedol regionálny riaditeľ Amnesty International pre Európu Nils Muižnieks.
V roku 2019 vedenie univerzity svojim študentom a študentkám oznámilo, že sa pochod PRIDE, naplánovaný na 10. mája 2019, v areáli univerzity nesmie uskutočniť. Skupinu METU LGBTI+ Solidarity to ale neodradilo a namiesto pochodu sa rozhodla protestovať posediačky. Univerzita zavolala na pokojne sediacich študentov a študentky políciu, ktorá proti nim použila neprimeranú silu. Pri zásahu bolo zadržaných najmenej 23 študentov a študentiek a jeden akademik. Niekoľko zadržaných sa protestu ani nezúčastnilo. Voči 18 študentom a študentkám a jednému akademikovi bolo začaté trestné stíhanie, napriek tomu, že si len uplatňovali svoje právo na pokojný protest.
Súd v Ankare v piatok 8. októbra 2021 oslobodil všetkých 19 aktivistiek a aktivistov za práva LGBT+ ľudí, ktorí čelili krivým obvineniam za pokojnú účasť na PRIDE. Prokurátor sa proti rozhodnutiu odvolal a skupina aktivistov a aktivistiek tak aj naďalej čelí nespravodlivému trestnému stíhaniu.
Právo na protest je ľudské právo
„Vlády majú povinnosť chrániť právo na pokojné zhromažďovanie. Zákaz organizovať PRIDE na univerzitnej pôde nemá žiadny právny základ. Amnesty International preto vedenie univerzity METU vyzýva, aby svoje rozhodnutie okamžite zrušilo,“ doplnil Nils Muižnieks.
V novembri 2017 využilo mestské zastupiteľstvo v Ankare mimoriadne právomoci udelené počas núdzového stavu, ktorý bol vyhlásený po neúspešnom pokuse o štátny prevrat v júli 2016, a zakázalo na dobu neurčitú všetky verejné podujatia v meste. Rozhodnutie sa opieralo o nešpecifické zdôvodnenie, podľa ktorého by takéto udalosti mohli podnecovať „odpor“ alebo „z dôvodu určitej spoločenskej senzitivity vyvolať negatívnu reakciu niektorých skupín spoločnosti“. Ankarské LGBTI+ organizácie Kaos GL Association a Pink Life podali podnety na prešetrenie, či takýto všeobecný a časovo neohraničený zákaz neporušuje právo na slobodu prejavu, zhromažďovania a združovania.
V máji 2018 sa vedenie univerzity pokúsilo zakázať PRIDE 2018 s odvolaním sa na všeobecný zákaz všetkých LGBTI+ podujatí v Ankare z novembra 2017. Vďaka národnej a medzinárodnej mobilizácii sa pochod 11. mája uskutočnil a stovky demonštrantov a demonštrantiek pokojne pochodovali areálom univerzitného kampusu.
Po ukončení núdzového stavu v júli 2018 vydalo 3. októbra 2018 mestské zastupiteľstvo v Ankare vyhlášku, ktorou bez odôvodnenia uložilo ďalší všeobecný zákaz platný pre všetky LGBTI+ podujatia v meste. Asociácia Kaos GL právne napadla aj tento druhý zákaz.
Regionálny správny súd 21. februára 2019 konštatoval, že všeobecný zákaz vydaný mestským zastupiteľstvom Ankary v novembri 2017 je protiústavný a neoprávňuje ho ani platný núdzový stav. Zákaz preto zrušil. Toto rozhodnutie bolo spolu s odôvodnením rozsudku zverejnené 19. apríla 2019.