Amnesty International (AI) dnes obvinila sudánsku vládu zo zadržiavania stoviek ľudí, vrátane žien a jedného deväťmesačného dieťaťa, bez oficiálnych obvinení či prístupu k právnej pomoci. Vláda už zároveň avizovala súdne procesy s ďalšími 109 osobami, nie však pred spravodlivými súdmi.
Dôvodom sú ozbrojené útoky Hnutia za spravodlivosť a rovnosť z 10. mája v okrajových častiach sudánskej metropoly Chartúm. Nasledujúce týždne boli poznačené zatýkaním stoviek ľudí sudánskou políciou a bezpečnostnými zložkami. AI má tiež správy o tom, že v meste boli v rovnakom období vykonávané i mimosúdne popravy.
O tom, kde sa nachádza väčšina osôb zadržaných po týchto útokoch, naďalej nie sú žiadne informácie. Amnesty International získala správy o údajnom mučení a neľudskom zaobchádzaní so zadržiavanými. Väzňom dokonca hrozí, že sa môžu stať obeťami vynútených zmiznutí.
Obvinenia AI prichádzajú len deň po tom, čo sudánske protiteroristické špeciálne súdy vyniesli rozsudok trestu smrti pre ôsmich členov Hnutia za spravodlivosť a rovnosť. Verdikty súdov, ktoré ani zďaleka nespĺňajú kritériá spravodlivosti, tak zvýšili počet jednotlivcov odsúdených na smrť v súvislosti s májovými útokmi na 38.
“Sudánske protiteroristické špeciálne súdy, ktoré vznikli výslovne pre účel súdenia účastníkov májových útokov, nie sú ničím iným než výsmechom spravodlivosti,” hovorí Tawanda Hondora z AI. “Niektorí z odsúdencov videli svojich právnikov včera po prvý raz, zatiaľ čo ďalší vypovedali, že kým boli zadržiavaní na tajných miestach, boli mučení a nútení priznať sa k zločinom.“
Jeden z obhajcov pre AI uviedol, že jeho žiadosť o preskúmanie podozrení z mučenia a zlého zaobchádzania, ktorého sa jeho klient mal stať obeťou, súd zamietol. Stopy po fyzickom násilí boli však stále viditeľné aj v čase, keď stáli obvinení pred sudcom.
“Sudánska vláda je povinná vyšetriť zločiny a vyvodiť zodpovednosť voči páchateľom, no musí tak urobiť v rámci medzinárodného práva a vlastnej ústavy, ktoré zaručujú spravodlivé súdnictvo,“ vysvetľuje Tawanda Hondora. “vyzývame sudánsku vládu, aby zabránila popravám týchto osôb a bezodkladne preskúmala ich prípady.”