Sýria: 529 pacientov stále čaká na evakuáciu do nemocnice

Z celkového počtu 558 pacientov a pacientiek čakajúcich na evakuáciu z obliehanej Východnej Ghouty bolo 29 prevezených do nemocníc v Damašku za účelom liečby. Ďalších 529 pacientov a pacientiek, ktorí naliehavo potrebujú lekársku starostlivosť, stále čaká.

Vo februári 2017 ovládla sýrska vláda oblasti al-Qaboun a Barze, ktoré susedia s Východnou Ghoutou, a zatvorili všetky pašerácke tunely, ktoré roky zabezpečovali aspoň minimálny tok potravín, vody a zdravotníckych potrieb. 3. októbra sýrska vláda uzatvorila posledný zostávajúci vstupný bod na územie, Al-Wafideen, a tak zabránila prístupu lekárskej a humanitárnej pomoci. Odvtedy bol povolený vstup len dvom konvojom, avšak oba boli slabo vybavené a zdravotnícky materiál bol dokonca odstránený vládou. Od októbra sa humanitárna situácia vo Východnej Ghoute výrazne zhoršila a ceny liekov a základných potravín, ako napríklad mlieko a chlieb, rastú raketovým tempom.

27. decembra 2017 odsúhlasila sýrska vláda evakuáciu 29 kritických prípadov, medzi nimi 17 detí, z Východnej Ghouty do nemocníc v Damašku, kde sú liečení pre vážne zranenia alebo zdravotné ťažkosti, ako napríklad rakovina alebo zlyhanie obličiek. Východná Ghouta je oblasť v blízkosti Damasku, ktorá je obliehaná vládnymi silami. Oblasť je domovom približne 400 000 civilistov a civilistiek.

Podľa zdravotníckeho personálu zomrelo vo Východnej Ghoute 14 ľudí, ktorí čakali na evakuáciu. 572 osôb s ťažkými zraneniami a chronickými chorobami čaká od júla 2017 na schválenie evakuácie sýrskou vládou. Zdravotnícky personál potvrdil správu o evakuácii 29 najnaliehavejších prípadov. 529 ďalších pacientov a pacientiek naliehavo potrebuje zdravotnú starostlivosť.

Podľa medzinárodného humanitárneho práva nesmú byť chorí alebo zranení považovaní za nástroje vyjednávania a musí im byť bezpodmienečne poskytnuté potrebné lekárske ošetrenie. Lekári a lekárky vo Východnej Ghoute nie sú schopní primeranú lekársku starostlivosť poskytnúť predovšetkým kvôli nedostatku adekvátnej zdravotníckej techniky, chirurgického materiálu a liekov, najmä na liečbu chronických ochorení, ako sú rakovina, srdcové choroby a cukrovka.

Podpísať petíciu so žiadosťou o evakuáciu ranených môžete tu:

https://www.amnesty.cz/pripad/syrie-evakuace?utm_source=mailing

obrázek