1. Vláda Bashara al-Assada brutálne potlačila masové protesty, ktoré začali 15. marca 2011. Násilná odpoveď stála na začiatku najzávažnejšieho ozbrojeného konfliktu v regióne, v ktorom podľa údajov OSN zomrelo už viac ako 250 tisíc ľudí.
2. Od začiatku konfliktu muselo svoje domovy opustiť viac ako 11 miliónov ľudí. 7 miliónov je vysídlených v Sýrii, z viac ako štyroch miliónov ľudí sú dnes ľudia na úteku v zahraničí, predovšetkým v Turecku, Libanone a v Jordánsku.
3. Vládne zložky opakovane útočia na civilné oblasti zbraňami, ktoré nerozlišujú ciele, napríklad aj barelovými bombami. Cieľmi bombových útokov sú nemocnice, zdravotnícky personál. Vládne zložky tiež dlhodobo obliehajú oblasti, ktoré kontroluje opozícia. Ľudia v týchto oblastiach trpia na nedostatok jedla či liekov. Amnesty International vytvorila v spolupráci so skupinou mediálnych aktivistov zo Sýrie virtuálnu prehliadku, v ktorej ukazuje na škody, ktoré spáchala sýrska vláda bombardovaním mesta Aleppo barelovými bombami.
4. Podľa organizácie Syrian Network for Human Rights zatkli vládne bezpečnostné zložky približne 65 tisíc ľudí. Tí všetci zmizli v sieti neoficiálnych detenčných centrách a sú dodnes nezvestní. Ostatní boli uväznení za pomoc ľuďom, ktorí utiekli zo svojich domovov pred bojmi, alebo za to, že sa odvážili prehovoriť o situácii v Sýrii.
5. Tajné služby a ostatné vládne zložky využívajú mučenie. Od roku 2011 zomreli tisícky zadržiavaných ľudí na následky mučenia a ďalších faktorov, napríklad nedostatku jedla či prístupu k zdravotnej starostlivosti.
6. Ozbrojená skupina, ktorá sa nazýva Islamský štát, útočí na civilné oblasti a zabila mnoho civilistov a civilistiek a väznených osôb.
7. Ostatné ozbrojené skupiny vrátane Jabhat al-Nusra tiež útočia na civilné oblasti, uniesli ľudí považovaných za oponentov a zabili zajatcov.
8. Ruské vzdušné nálety podporujúce al-Assadovu vládu zabili stovky civilistov a civilistiek a zničili zdravotné zariadenia.
Mesačník Amnesty International o ľudskoprávnej kríze v Sýrii je dostupný tu.