Sýria: Nemilosrdné bombardovanie civilistov vo východnej Ghúte je vojnovým zločinom

 
20. február 2018

 
Diana Semaan, výskumníčka Amnesty International pre Sýriu, v reakcii na správy o rastúcej intenzite bombardovania damaskej štvrti východná Ghúta zo strany sýrskej vlády a jej spojenca Ruska, ktorá v priebehu minulého mesiaca zanechala množstvo mŕtvych a stovky zranených, vyhlásila:

 
“Sýrska vláda s podporou Ruska úmyselne cieli na svojich ľudí vo východnej Ghúte. Títo ľudia šesť rokov trpeli v krutom obkľúčení a teraz sú uväznení v každodennej dávke útokov, ktoré ich mrzačia a zabíjajú. Je bezpochýb, že ide o vojnové zločiny.“

 
Šesť rokov sa medzinárodná komunita prizerala, ako sýrska vláda beztrestne pácha zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny.

 
Bezpečnostná rada OSN musí presadiť splnenie svojich vlastných rezolúcií, ktoré volajú po ukončení obkľúčenia civilných oblastí a útokov na civilné obyvateľstvo a žiadajú voľný prístup pre humanitárnu pomoc. Stáli členovia BR, vrátane Ruska, nesmú blokovať opatrenia na ukončenie zločinov a ich nápravu.

 
“Je nevyhnutné, aby Bezpečnostná rada vyslala silný signál, že páchatelia vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti budú potrestaní. Katastrofa v Sýrii predstavuje učebnicový príklad vysokej ceny, ktorú platia civilisti za beztrestnosť páchania masových zverstiev.”

 
Všetky strany, ktoré sú zapojené do tohto konfliktu, musia dodržiavať svoje záväzky vyplývajúce z medzi-národného humanitárneho práva a sú povinné zaistiť bezpečný priechod civilnému obyvateľstvu, ktoré chce uniknúť. Sú tiež povinné zaistiť pre humanitárne organizácie neobmedzený prístup do oblasti, aby stovkám tisíc ľudí v núdzi vo východnej Ghúte poskytli životne dôležitú pomoc.”

 
Pozadie situácie:

 
Amnesty International v minulosti zdokumentovalanezákonné obliehanie a vraždenie civilného obyvateľstva, vrátane používania medzinárodne zakázanej kazetovej munície, sýrskou vládou vo východnej Ghúte, v rozpore s medzinárodným humanitárnym právom.

 
Amnesty International tiež zdokumentovala porušenia medzinárodného humanitárneho práva ozbrojenou opozičnou skupinou Islamská armáda so základňou vo východnej Ghúte, vrátane nezákonného delostreleckého ostreľovania obytných štvrtí vo vládou kontrolovaných oblastiach a obmedzovania pohybu civilistov z východnej Ghúty.

 
Dnes ráno priniesla Syrian Arab News Agency správu, že päť civilistov a 20 ďalších osôb bolo zranených po bombardovaní okolia Damašku z východnej Ghúty.

 
Zdravotnícky personál prináša svedectvá o katastrofálnej humanitárnej situácii vo východnej Ghúte
Amnesty International zhromaždila svedectvá zdravotníckeho personálu vo východnej Ghúte, ktorý opisuje zúfalé scény v nemocniciach, ktoré sú zahltené stovkami obetí nedávnych bombardovaní. Zdravotnícke zásoby už skoro došli, vzdušné útoky predstavujú všadeprítomnú hrozbu a zhoršujúca sa podvýživa si na deťoch a dospelých vyberá krutú daň.

 
Pediater, 16. februára 2018:

 
“Situácia vo východnej Ghúte je horšia, než môžno opísať slovami. Už päť rokov nám chýbajú základné zásoby a dnes sa to ešte zhoršilo. Donedávna existovali pašerácke trasy, ale dnes sú už všetky uzatvorené. V Ghúte je nedostatok jedla, čistej pitnej vody, elektrickej energie, plynu na varenie a pohonných hmôt. Naše prípady podvýživy sú hanbou ľudstva. Žijeme v bohatej oblasti pár kilometrov od hlavného mesta, kde je dostatok všetkého, zatiaľ čo tu deti zomierajú na podvýživu.”

 
“Režim bráni dovozu akéhokoľvek zdravotníckeho materiálu alebo liekov, takže trpíme vážnym nedostatkom medicínskych zásob. V minulosti existovali pašerácke cesty, ale tie už neexistujú – už sedem alebo osem mesiacov sme bez zásob. My doktori sme v dôsledku každodenného ťažkého bombardovania vyčerpaní. Do nemocnice, ktorú vediem, sme za jediný týždeň prijali viac ako 150 zranených. Aby sme všetkých ošetrili, potrebovali sme veľa sér, sterilizátorov a gázy, ktoré sa ťažko zháňajú. Spotrebovali sme všetky svoje zásoby. Máme tiež nedostatok zdravotníckeho personálu a nie všetky špecializácie sú k dispozícii.”

 
“Čo sa týka zdravotnej pomoci od OSN, tá samozrejme potrebuje povolenie od režimu, a ten ju vpustí iba raz za 10 mesiacov. Ak by sme sa snažili tieto zásoby rozdeliť medzi ľudí, nestačili by.”

 
Riaditeľ zdravotníckeho strediska, 16. február 2018:

 
“Situácia v obliehanej východnej Ghúte je tragická. A čo sa týka doktorov, nech im boh pomáha. Robia, čo môžu, ale majú akútny nedostatok vybavenia a zásob a nemocnice vo východnej Ghúte sú častými terčmi ostreľovania.”

 
“Máme veľmi veľa prípadov podvýživy medzi deťmi i dospelými. Ani dojčiace matky nie sú v dôsledku podvýživy schopné dojčiť svoje deti, pretože jedlo pozostáva prevažne z jačmeňa, z ktorého pečieme chlieb. Nemáme žiadne doplnky výživy, ktoré by pomohli dojčiacim ženám.”

 
Riaditeľ iného zdravotníckeho strediska, 17. február 2018:

 
“Zdravotná situácia v Ghúte je extrémne zlá, väčšina liekov a zdravotníckych potrieb nie je dostupná a zdravotnícky personál je pod veľkým tlakom v dôsledku neustálej paľby na civilistov. Pracujem 24 hodín denne. V priebehu 10 dní (od 1. do 10. februára) sme mali viac ako 1100 zranení, ktoré si vyžadovali operáciu, prvú pomoc, lieky a následnú starostlivosť. Napríklad dnes pršalo, takže neboli žiadne letecké nálety, ale ostreľovali nás raketami Golan. Terčom boli civilisti. Frontové línie neboli terčom. Medzi obeťami nie je ani jeden ozbrojený bojovník – všetci zranení sú civilisti.”

 
“Aj my, zdravotnícky personál, sa presúvame len s ťažkosťami, pretože sme tiež terčom – celé mesto je terčom.”