Sýria: Turecko musí v Afríne zastaviť vážne porušovania ľudských práv

Turecké ozbrojené sily umožňujú sýrskym ozbrojeným skupinám dopúšťať sa vážnych porušení ľudských práv na civilistoch v severnom meste Afrín, uviedla dnes organizácia Amnesty International po hĺbkovom skúmaní života v tureckej okupácii.

Dnes zverejnený výskum odhaľuje, že obyvatelia Afrínu zažívajú široké spektrum porušovania svojich práv, najmä zo strany sýrskych ozbrojených skupín, ktorých vybavilo a vyzbrojilo Turecko. Tieto porušovania zahŕňajú svojvoľné zadržania, nútené zmiznutia, konfiškácie majetku a krádeže, pred ktorými turecké ozbrojené sily zatvárajú oči. Niektoré z týchto skupín, ako aj samotné turecké ozbrojené sily, ovládli školy a narušili vyučovanie tisícok detí.

„Turecká vojenská ofenzíva a okupácia zhoršili utrpenie obyvateliek a obyvateľov Afrínu, ktorí už prežili roky krvavého konfliktu. Počuli sme príšerné príbehy o mučení, zadržaniach a nútených zmiznutiach ľudí, ktoré majú na svedomí sýrske ozbrojené skupiny, ktoré naďalej škodia civilistom bez akejkoľvek kontroly zo strany tureckých ozbrojených síl,” uviedla Lynn Maalouf, riaditeľka pre výskum Blízkeho východu Amnesty International.

„Turecko je okupačnou mocou v Afríne, a preto je zodpovedné za blaho civilného obyvateľstva a zachovanie práva a poriadku. Jeho ozbrojené sily ale doteraz v týchto povinnostiach kompletne zlyhali.”

V januári 2018 spustilo Turecko a spojenecké sýrske ozbrojené sily vojenskú ofenzívu proti Ľudovým jednotkám ochrany (YPG), vojenským jednotkám autonómnej správy, na ktorej čele je Strana demokratickej jednoty sýrskych Kurdov (PYD). O tri mesiace neskôr ovládli Turecko a jeho spojenecké sily mesto Afrín a okolité oblasti, čo viedlo k nútenému vysídleniu tisícok ľudí, ktorí utiekli a hľadali bezpečie v blízkom regióne al-Shahba, kde teraz žijú v ťažkých podmienkach.

Podľa viacerých obyvateľov Afrínu sú turecké ozbrojené sily významne prítomné v centre mesta a niekoľkých okolitých dedinách. 1. júla turecké ministerstvo zahraničných vecí uviedlo , že turecké ozbrojené sily zostanú v Afríne, aby mohli pokračovať v práci na rozvoji oblasti.

Amnesty International uskutočnila medzi májom a júlom 2018 rozhovor s 32 ľuďmi, z ktorých niektorí stále žili v Afríne a iní utiekli do okolitých krajín alebo iných oblastí Sýrie. Respondenti a respondentky označili pro-turecké ozbrojené sily, vrátane skupín ako Ferqa 55, Jabha al-Shamiye, Faylaq al-Sham, Sultan Mourad, a Ahrar al-Sharqiye, za zodpovedné za vážne porušovania ľudských práv.

16. júla predostrela organizácia Amnesty International tureckej vláde zhrnutie svojich predbežných zistení a požiadala o reakciu. 25. júla turecká vláda odpovedala, pričom spochybnila nestrannosť správy s odkazom na použitie niektorých výrazov, ako napríklad “autonómna správa”, pričom však na otázky a zistenia neposkytla žiadne konkrétne odpovede.

Pro-turecké sily zodpovedné za svojvoľné zadržiavanie a nútené zmiznutia

Amnesty International uskutočnila rozhovory s niekoľkými obyvateľmi a interne vysídlenými ľuďmi, ktorí uviedli, že ozbrojené skupiny svojvoľne zadržiavali civilistov za výkupné ako trest za žiadanie o vrátenie ich majetku alebo ako trest za nepodložené obvinenia z príslušnosti ku PYD alebo YPG. Miestne zdroje informovali Amnesty International o minimálne 86 prípadoch svojvoľného zadržania, mučenia a núteného zmiznutia.

Žena vysídlená z Afrínu povedala Amnesty International, že jej strýka odviedli členovia pro-tureckej ozbrojenej skupiny po tom, ako sa pred tromi mesiacmi vrátil do svojej dediny. Povedala: „Nevieme, kde je. Vrátil sa do Afrínu, pretože sa bál, že stratí svoj dom. Zostal so svojou ženou v inom dome, pretože naša dedina sa stala vojenskou základňou pre turecké vojská. Raz v noci sa rozhodol požiadať ozbrojené skupiny, aby ho vzali skontrolovať jeho dom. Ozbrojená skupina ho sprevádzala do jeho domu, no odvtedy sa nevrátil.”

Pro-turecké ozbrojené zložky zodpovedné za konfiškáciu majetku

Od marca 2018, kedy Turecko a spojenecké ozbrojené skupiny ovládli Afrín, sa stovky ľudí vracajú do mesta pešo cez horskú cestu, pretože YPG blokuje oficiálne cesty do mesta, čím úmyselne bráni vysídleným ľuďom vrátiť sa do Afrínu. Mnohí z tých, ktorí sa dokázali vrátiť, zistili, že ich domy boli zabavené a ich majetky ukradnuté ozbrojenými skupinami spojenými s Tureckom.

Desať ľudí uviedlo pre Amnesty International, že sýrske ozbrojené skupiny zabavili domy a obchody v Afríne. Jeden učiteľ vysídlený v tábore v regióne al-Shahba povedal Amnesty International, že jeho dom v obci Jenderes bol zabavený skupinou Faylaq al-Sham. Hovorí: „Môj sused mi povedal, že môj dom bol zabavený. Poslal mi fotky, ktoré jasne ukazujú názov Faylaq al-Sham napísaný na vchodových dverách.

Pro-turecké ozbrojené zložky zodpovedné za rabovanie domov a obchodov

Dvanásť ľudí povedalo Amnesty International, že boli svedkami alebo obeťami rabovania. Viacerí vysídlení ľudia povedali svojim príbuzným, že ich dom bol buď úplne vykradnutý, alebo chýbali drahé spotrebiče, ako televízory, počítače, práčky alebo chladničky.

Obyvateľ Afrínu, ktorý hľadal útočisko v Nemecku, povedal Amnesty International: „Mám päť apartmánov v Afríne a predajňu. Môj priateľ mi povedal, že dva moje domy sú teraz obsadené vysídlenými rodinami. Podarilo sa mi získať telefónne čísla dvoch rodín, jednej z Harasty a druhej z východnej Gúty. Zavolal som im, aby som ich požiadal, nech sa starajú o dom, ale povedali mi, že ten už bol vyplienený, keď sa doň nasťahovali. Práve som ten dom zrekonštruoval. Nemám problém s rodinami žijúcimi v dome, ale s ozbrojenými skupinami.”

Turecko a ozbrojené skupiny zodpovedné za využívanie škôl na vojenské účely

Od januára 2018 je prístup k vzdelaniu pre ľudí v Afríne takmer nemožný. Obyvatelia uviedli, že od marca mali deti v Afríne prístup iba do jednej školy , zatiaľ čo Afrínska univerzita bola úplne zatvorená po tom, čo bola zničená a vyplienená. Podľa bývalých učiteľov vysídlených do oblasti al-Shahba využívajú turecké sily spolu so spojeneckými sýrskymi ozbrojenými skupinami školu Amir Ghabari v Afríne ako vojenskú základňu. Amnesty International preskúmala satelitné snímky z 20. apríla 2018, ktoré zobrazovali niekoľko obrnených vozidiel a nedávno postavenú budovu. Tieto vozidlá a budova neboli prítomné predtým, ako turecké sily a ozbrojené skupiny získali kontrolu nad Afrínom 18. marca 2018*.

Porušovania ľudských práv zo strany sýrskej vlády a YPG

Po ofenzíve v januári 2018 utiekli tisíce ľudí do blízkeho regiónu al-Shahba. Najmenej 140 000 ľudí teraz žije v táboroch alebo poškodených domoch bez riadneho prístupu k službám, najmä zdravotnej starostlivosti. Zranení a chronicky chorí musia čakať na povolenie vlády na vstup do Aleppa, najbližšieho miesta, kde môžu dostať primeranú lekársku starostlivosť. Sýrska vláda tiež bráni akémukoľvek pohybu z regiónu al-Shahba do iných častí Sýrie, kde sú lepšie životné podmienky. To donútilo mnoho ľudí, ktorí sa snažia prežiť, platiť veľké sumy peňazí pašerákom, aby obišli tieto obmedzenia.

V čase písania čakalo približne 300 ľudí, ktorí trpia chronickými ochoreniami a vážnymi zraneniami, na schválenie ich evakuácie sýrskou vládou. Od polovice marca bolo povolené cestovať do národnej nemocnice v Aleppe len 50 osobám.

„Vyzývame Sýriu a YPG, aby rešpektovali slobodu pohybu civilistov a uľahčili bezpečný a dobrovoľný návrat vysídlených. Sýrske úrady musia urýchliť lekársku evakuáciu všetkých chorých a zranených, ktorým nemôže byť poskytnutá primeraná liečba v regióne al-Shahba,” uviedla Lynn Maalouf.

*Satelitné snímky dostupné tu:
https://www.dropbox.com/s/m8vcrgx79faew3a/Afrin_2018April20.jpg?dl=0

Ak sa Vám páči, čo robíme, podporte nás:

obrázek