Amnesty International dnes vydáva nový brífing, ktorý prináša dôkazy o tom, že vládne sýrske zložky nezákonne zabíjali civilistov v novembri 2014. Vláda vtedy zahájila sériu leteckých útokov na mesto al-Raqqa. Tieto útoky porušili medzinárodne humanitárne právo, niektoré z nich dokonca predstavujú vojnové zločiny.
Brífing s názvom: Al-Raqqa objekt útokov: Sýrske letecké útoky voči civilistov dokumentuje sériu útokov, ktoré sa odohrali medzi 11 a 29 novembrom minulého roka. V dôsledku útokov zomrelo 115 civilistov, medzi ktorými bolo 14 detí. Útoky zasiahli mešity, trhoviská a budovy, ktoré neboli používané na vojenské účely.
“Sýrska vláda ukázala ako nedodržuje zákony vojny,“ povedal Philip Luther, riaditeľ programu pre Stredný východ a Severnú Afriku. „Vláda dokonca odmietla prijať zodpovednosť za civilné obete. Namiesto toho pokračovala v opakovaných útokoch na civilné oblasti a to bez toho, aby identifikovala vojenské ciele. Je to bezohľadné porušenie požiadavky zákona vojny rozlišovať medzi vojenskými a nevojenskými cieľmi.“
Podľa sýrskej vlády boli útoky namierené na členov a základne ozbrojených skupín, ktoré sami seba označujú ako Islamský štát (IS). IS obsadil mesto al-Ragga v júni minulého roka a označil ho za hlavné mesto „Islamského kalifátu“. Podľa dôkazov Amnesty International však vojenské ciele neboli identifikované v blízkosti oblastí, kde sa útoky odohrali.
Najsmrteľnejší útok sa udial 25.novembra. Počas neho vládne zložky bombardovali civilné miesta ako mešity, obchody, trhoviská, obytné domy či skladové priestory. Podľa svedka zostalo po útoku zničených 40 budov. “Bola to katastrofa… v al-Raqqe je miestne trhovisko, ktoré je počas dňa zvyčajne plné ľudí.. všade som videl časti tiel. 40 tiel som odniesol do áut, ktoré potom odviezli do nemocnice … Najmenej 50 ľudí, bolo ľahšie či ťažšie zranených.”
Svedok, ktorý videl útok na priemyselnú časť mesta popísal podobnú scénu: “Videl som časti ľudských tiel….telá, ktoré boli spálené a ľudí, ktorí boli ťažko zranení. Videl som aj telo, ktoré viselo na elektrickom kábli, asi kvôli výbuchu.” Táto časť mesta je husto obývaná a v jej blízkosti sa nenachádzala žiadna základňa či kontrolné stanovište IS.
Bojovníci Islamského štátu ale v tejto oblasti často používajú garáže na opravu svojich vozidiel. V niekoľkých prípadoch svedkovia útokov videli bojovníkov IS, ktorí boli oblečení v civilnom oblečení. Nie je ale jasné, či boli cieľmi útokov. Svedkovia útoku na mešitu povedali, že medzi obeťami boli osoby, ktoré údajnepatrili k bojovníkom Islamského štátu. Všetci, bojovníci aj civilisti sa zúčastnili piatkových modlitieb. “Bol čas modlitieb a mešita bola plná ľudí. Po útoku som na dlážke videl ľudské mäso, veľa tiel a zranených ľudí. Bol som v šoku, nepamätám si koľko presne ich tam bolo,” povedal svedok. “Prítomnosť niekoľkých členov IS ale neospravedlňuje vládu na iniciovanie plošného bombového útoku, bez toho, aby zobrala do úvahy životy civilistov,” povedal Philip Luther. Niektoré z útokov boli neprimerané, niektoré priamo mierili na civilné objekty a samotných civilistov. Tieto útoky musia byť vyšetrené ako vojnové zločiny.
Vyzerá to tak, že sýrska vláda opakuje zavedený vzorec, kedy trestá civilistov za to, že v krajine sú ozbrojení opoziční bojovníci. Odkedy IS prebral kontrolu v oblasti, civilisti v meste al- Raqqa sú vystavení vláde strachu. Sú nútení dodržiavať striktný výklad práva šáría. Tí, ktorí porušujú pravidlá IS, alebo sa postavia na odpor proti vláde, sú potrestaní.. Trestom sa stali hromadné zabíjania, amputácie a bičovanie. “Obyvatelia mesta zažili brutálny život pod nadvládou IS. Vláda však nebola oprávnená potrestať všetkých civilistov za to, že mesto je pod kontrolou IS,” povedal Philip Luther. Všetky strany konfliktu úplne zlyhali v tom, že neimplementovali rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN z februára 2014.
Rezolúcia žiadala zastavenie útokov na civilistov, zastavenie obliehania v obývaných oblastiach a ukončenie nezákonného zadržiavania civilistov a ich mučenia. Zároveň žiadala sprístupnenie humanitárnej pomoci. “IS aj vládne zložky sú zodpovedné za smrť civilistov v Sýrii. Ak bezpečnostná rada OSN nevynúti dodržiavanie rezolúcie, počet civilistov, ktorí budú trpieť sa znásobí.” Situácia v Sýrii by mala byť postúpená Medzinárodnému trestnému súdu. Zbrojné embargo pomôže zastaviť prílev zbraní, ktorými sa páchajú tieto zločiny.