Sýria: V pasci ‘labyrintu smrti’ uviazlo civilné obyvateľstvo mesta Rakka

Bitka o kontrolu Rakky, mesta v severnej Sýrii, vrcholí. Tisíce ľudí v Rakke je vystavených neustálym útokom. Strany konfliktu musia uprednostňovať ochranu pred útokmi na civilné obyvateľstvo a vytvárať bezpečné spôsoby, ako pomôcť týmto ľuďom dostať sa spod paľby.

Dnešná správa Amnesty International dokumentuje stovky zabití a zranení civilného obyvateľstva od júna tohto roka, kedy začali útoky za opätovné ovládnutie Rakky, “hlavného mesta” ozbrojenej skupiny, ktorá sa označuje za Islamský štát (IS).

Sýrske demokratické sily (SDF) a koaličné sily vedené USA začali dňa 6.júna operáciu na oslobodenie Rakky spod kontroly IS. V strede júla, Ruskom kryté sýrske vládne vojská začali letecké útoky v obciach a táboroch pre vnútorne vysídlené osoby južne od Eufratu. Stovky ľudí bolo zabitých a zranených všetkými stranami konfliktu od začiatku tejto útočnej operácie. Nie je úplne známe, koľko civilného obyvateľstva je momentálne uviaznutých v Rakke, podľa odhadov OSN môže ísť o 10000 až 50000 žien, mužov a detí.

Tí, ktorí prežili tieto útoky, povedali Amnesty International, že každý, kto sa pokúsi uniknúť, čelí zo strany IS nástražným mínam a ostreľovačom ako aj neustálym leteckým útokom koaličných síl pod vedením USA, ktoré podporuje ozbrojenú skupiny Sýrskych demokratických síl. Preživší útokov zároveň dosvedčili bombardovanie civilného obyvateľstva sýrskou vládou podporovanou Ruskom, pri ktorom bola použitá aj zakázaná kazetová munícia.

 

Satelitný snímok mesta Rakka, ktorý zobrazuje mesto v júny a v júly alebo pred a po bombardovaní.
 

Bombardovanie civilného obyvateľstva

Svedectvo obyvateľa východnej časti Rakky, ktorá bola bombardovaná koaličnými silami SDF: “Bolo to peklo. Množstvo šrapnelov zasiahlo túto oblasť. Ľudia nevedeli ako sa chrániť. Niektorí ľudia bezhlavo behali z miesta na miesto…a potom ich bomba aj tak zasiahla. SDF a koaličné sily nevedeli, že sa tu nachádzajú civilisti?…Uviazli sme tu…pretože Daeš [IS] nás nenechal odísť.“ Preživší Amnesty International povedali, že koaličné sily útočili aj na lode plaviace sa po Eufrate. Veliteľ koaličnej jednotky, americký generálporučík Stephen J. Townsend, povedal pre New York Times: “Mierili sme na každú loď, ktorú sme zbadali.”

Práve rieka Eufrat je momentálne jedinou použiteľnou únikovou cestou pre civilistov snažiacich sa opustiť mesto a strieľanie na lode len na základe chybného predpokladu, že loď môže prevážať bojovníkov IS alebo zbrane, je  porušením vojnových zákonov,” povedala Donatella Roverová, seniorná poradkyňa Amnesty International na reakcie na krízy.

 

Ľudské štíty

IS používa rôzne taktiky nato, aby zabránil civilistom uniknúť z Rakky, používa nášľapné a nástražné míny na únikových cestách, umiestňuje kontrolné miesta po meste s cieľom zabrániť úniku. Reem, obyvateľ východnej časti Rakky povedal pre Amnesty International: “Oni [IS] zaklopali na naše dvere a povedali nám aby sme sa do pol hodiny dostali do Starého mesta. Ak odmietneš, oni ťa obvinia, že si agentom Kurdskej strany pracujúcich a hrozia ti tým, že pôjdeš do väzenia.”

Používanie civilistov ako ľudských štítov je do oči bijúcim opovrhovaním vojnovými zákonmi,” konštatuje Roverová.

Zakázaná kazetová munícia
 
Sýrske vládne sily podporované Ruskom necielene mieria na civilné obyvateľstvo v obciach, ktoré sú pod kontrolou IS. Preživší pre Amnesty International potvrdili zhodenie kazetovej munície na tábor pre vnútorne vysídlené osoby Sabkha: “Vieme, že to bola kazetová munícia. Pretože to nebol jeden veľký výbuch na jednom mieste. Bolo tam množstvo malých výbuchov na veľmi veľkej rozlohe,” povedal Zahra al-Mula, ktorý pri útoku stratil štyroch príbuzných.

Strašné brutality páchané zo strany IS neznamenajú, že ostatné strany konfliktu môžu ignorovať medzinárodne záväzky ochraňovať civilné obyvateľstvo. To zahŕňa  nepoužívanie necielených a neprimeraných útokov a prijatie všetkých možných preventívnych opatrení na minimalizáciu ublíženia civilnému obyvateľstvu, “povedala Roverová.

Keď sa boje o oslobodenie Rakky spod Islamského štátu zintenzívňujú, tisíce ľudí v Rakke sa ocitá pod neustálou paľbou. Títo ľudia sú uviaznutí v “labyrinte smrti”. Vediac, že IS používa civilistov ako ľudské štíty, Sýrske demokratické sily a americké sily musia zdvojnásobiť svoje úsilie na ochranu civilistov tým, že nebudú neprimerane a necielene útočiť a budú vytvárať bezpečné únikové cesty,” povedala Roverová.