Sýrska vláda používa kazetovú muníciu proti vlastnému obyvateľstvu

Sýrske vládne sily sa od leta 2012 uchyľujú k používaniu kazetovej munície na ostreľovanie osídlených oblastí, ktoré sa dostali pod kontrolu opozičných síl. Mestá a dediny pod kontrolou ozbrojených opozičných skupín sú systematicky cieľom útokov kazetovou muníciou.

Letecké útoky boli zriedka cielené proti pozíciám opozičných síl v týchto oblastiach, často boli nasmerované na obytné štvrte, kde zabíjali a mrzačili civilistov, ktorí sa do konfliktu nezapojili ani na jednej zo strán. Používané bomby – či už medzinárodne zakázaná kazetová munícia alebo bomby sovietskej výroby či „sudové bomby“ miestnej výroby (veľké sudy naplnené výbušnými a kovovými úlomkami) sú neriadené a nie je možné ich zamerať na konkrétne ciele. Od decembra 2012 začali vládne sily okrem leteckej kazetovej munície používať aj veľmi nepresné rakety stredného doletu Sakr, ktoré rovnako ako kazetová munícia obsahujú submuníciu, teda menšie výbušné časti.

Útok na Aleppo- marec 2013

„Inas, 2 roky, Heba, 8, Rama, 5, Nizar, 6, Taha, 11 mesiacov, Mohamed, 18 mesiacov. Všetci boli zabití. Prečo?! Prečo bombardujú deti?“ V čase, keď sa príbuzný týchto detí rozprávali s AI, stále sa pokúšal zistiť, aký je osud ostatných členov jeho rodiny. Tucet ďalších civilistov bol zabitý a desiatky ďalších boli zranení.

Dve hodiny po útoku zástupca AI dorazil na miesto, našiel na mieste deväť kusov kazetovej munície RBK sovietskej výroby. Niektoré zo smrtiacich bômb prenikli skrz steny budov a explodovali vo vnútri domov. Niektorí obyvatelia z oblasti utiekli v obave, že sa bude útok opakovať.

O šesť dní neskôr, ráno 7. marca zabili dva útoky kazetovou muníciou v južnej časti malého mestečka Sarmin 10-ročnú Amani al-Šejch Ahmadovú a 25-ročnú matku dvoch detí Raniu Kaštu. Zranených bolo viac ako 10 civilistov, vrátane viacerých detí.

Nevybuchnutá kazetová munícia – smrtiaci odkaz



Šafík Hatem Šejch Jásin, 18-ročný študent, zomrel na dvore svojho domu potom, ako zo zeme zodvihol nevybuchnutú bombičku. Bomba bola odpálená ako súčasť útoku sýrskych vládnych síl vo februári 2013. Jeho matka pre AI uviedla: „Všetci sme boli pri tom, keď kazetová bomba spadla k nám do dvora. Nevedeli sme, čo to bolo, a že by to mohlo explodovať. Prečo zhadzujú bomby, ktoré zabíjajú nevinných ľudí v ich vlastných domovoch?“.


Suseda rodiny ukázala AI tri nevybuchnuté bombičky typu PTAB 2,5 m nachádzajúce sa v jej prístrešku na drevo.  Jej deti ich pozbierali z množstva tých, ktoré ležali v okolí po bombovom útoku a priniesli ich domov. Až potom, čo rovnaký typ submunície zabil Šafíka si rodina uvedomila, akú hrozbu predstavuje.

Systematické páchanie vojnových zločinov

Vo všetkých prípadoch boli útoky zamerané buď priamo na civilistov, alebo sa jednalo o útoky bez určenia vojenského cieľu. Všetky dostupné informácie naznačujú, že priamo na miestach útokov alebo v ich blízkosti neboli žiadne zjavné vojenské ciele a v čase útokov tam neprebiehali vojenské operácie alebo strety. Ostreľovanie a bombardovanie osídlených oblastí, v ktorých sa nenachádzajú žiadni opoziční bojovníci alebo vojenské ciele, predstavujú priame útoky na civilistov a sú taktiež vojnovými zločinmi.

Opoziční bojovníci tiež občas používajú nepresné mínomety alebo nepresné rakety v zaľudnených oblastiach, čím ohrozujú životy civilistov a porušujú medzinárodné humanitárne právo.

AI a ďalšie medzinárodné organizácie zaoberajúce sa ochranou ľudských práv, rovnako ako OSN, opakovane zaznamenali páchanie zločinov proti ľudskosti, vojnových zločinov a iných vážnych porušení medzinárodného humanitárneho práva zo strany sýrskych vládnych síl.