Sýrske ženy a deti sú držané ako rukojemníci

Ozbrojené opozičné skupiny držia na severe Sýrie 105 civilistov ako rukojemníkov. Jedná sa prevažne o ženy a deti, ktorým hrozí mučenie, alebo dokonca zabitie.

Najmenej 41 žien, 56 detí prevažne mladších ako 15 rokov a dvaja mladí muži boli unesení 4. augusta 2013, kedy aliancia ozbrojených opozičných skupín prevzala kontrolu nad 11 dedinami a farmami v severo-sýrskej vidieckej oblasti Latakia. Rukojemníci sú väčšinou alawiti. Vzhľadom na to, že prezident Bašár al-Assad je takisto alawitský moslim, sú alawiti považovaní za provládnych.

Medzi opozičné skupiny aliancie patria aj obhajcovia zabíjania tých, ktorí nedostatočne presne interpretujú islam. Jazyk, ktorý niektoré skupiny používajú na označenie alawitov, indikuje, že podľa nich sú to práve alawiti, ktorí nedostatočne dodržiavajú islamské učenie, čo predstavuje pre rukojemníkov veľké riziko.

Opozičné skupiny majú v úmysle vymeniť rukojemníkov za svojich zajatých spolubojovníkov. Vo videu z 15. augusta 2013 na YouTube jedna z rukojemníčok hovorí: „Sme držané mudžahedínmi a neprepustia nás do tej doby, kým nebudú prepustení ich väzni, držaní sýrskym režimom. Je nás okolo 105 a zaobchádzajú s nami dobre.“ Maskovaný dôstojník pokračuje: „Naša jediná požiadavka je prepustenie našich väzňov, držaných režimom v Latakii a ich vymenenie za našich väzňov.“ Video je možné vidieť na: https://www.youtube.com/watch?v=SPe7tu_3dpE

Amnesty International apelovala na prezidenta Sýrskej národnej koalície, aby v tomto prípade porušovania ľudských práv bezodkladne zasiahol. Doteraz však neboli vykonané žiadna opatrenia.

Pošlite prezidentovi Sýrskej národnej koalície apel, v ktorom:

  • Vyjadríte svoj nesúhlas so zadržiavaním civilistov v Latakii
  • Apelujte na prezidenta a vládu, aby rýchlo identifikovali zodpovedné ozbrojené skupiny a miesto, kde sú držaní rukojemníci a aby podnikli okamžité kroky na zabezpečenie ich prepustenie

Apely posielajte do 6. decembera 2013 na adresu:

President of the Syrian National Coalition

Ahmed Al Assi Jarba

Email: [email protected]

Oslovenie/Salutation: Dear Mr Jarba

Priklad listu:

Dear Mr. Jarba,

I am writing to express my deep concern over holding hostage at least 105 civilians, mainly women and children in northern Syria.

They were abducted on 4 August when an alliance of armed opposition groups took control of at least 11 villages and farms in a northern, rural area of the governorate of Latakia. Most, if not all, of the hostages are Alawite Muslims.

The opposition alliance includes groups that advocate the killing of those they perceive as falling short of a strict interpretation of Islam. The language some of these armed groups use when referring to Alawite Muslims indicates that they perceive Alawite Muslims as falling short of observing Islamic teachings, which puts these hostages at even greater risk.

The demand of opposition alliance demand is an exchange of prisoners for their people held by the regime.

I urgue You and the SNC to condemn in the strongest possible terms the taking of civilian hostages in the Latakia governorate.

I ask You to act swiftly to identify the armed groups responsible and the exact locations where they are holding the hostages.

And I also urgue You and the SNC to take immediate action to secure their release.

Yours sincerely