Tchien-an-men ostáva stále nevyšetrené

V súvislosti so 14.výročím násilného potlačenia pro-demokratických demonštrácií v Číne Amnesty International opäť žiada, aby boli vyšetrené prípady zabíjania. Organizácia tiež apeluje, aby boli príbuzní obetí odškodnení.

Ignorovanie brutálneho porušovania ľudských práv a pokračujúca beztrestnosť jeho páchateľov diskredituje vládu a vytvára riziko rastúceho napätia v budúcnosti, skonštatovala Amnesty. Čínsky vládny hovorca však už oznámil, že oficiálne stanovisko ostane nezmenené. „Stabilita je pre Čínu prioritou číslo jeden.“
Demonštranti v roku 1989 žiadali, aby vláda skoncovala s nedostatkom transparentnosti korupciou ktoré sú hlavnými prekážkami stability a rozvoja. Čínske vedenie sa k tejto požiadavke vrátilo práve v súčasnom období, keď sa snaží bojovať proti šíriacej sa chorobe SARs.
Protestujúci v roku 1989 neporušovali zákony. Naopak, pokojne uplatňovali svoje práva ukotvené v čínskej ústave. Hovorca vlády napriek tomu opakuje, že „Čína je právnym štátom“.

Amnesty International podporuje úsilie Tchien-an-menských matiek, ktoré sa usilujú zdokumentovať prípady zabitých demonštrantov a získať odškodnenie. Tento rok sa im podarilo zistiť mená ďalších 12 ľudí, ktorí „zmizli“ počas júnových represálií. Pred dvoma rokmi bol zatknutý Huang Ki, ktorý zriadil web-stránku na hľadanie „zmiznutých“ osôb. Na stránke fungovala aj diskusia o zneužití právomocí štátnych orgánov v roku 1989. Tento rok, 5.mája, bol odsúdený na 5 rokov väzenia za „podnecovanie k rozvracaniu štátnej moci“. Proces, ktorého výsledkom bolo takéto rozhodnutie nespĺňal čínske zásady pre spravodlivý súd.
Amnesty International apeluje na čínske úrady, aby prepustili všetkých väzňov z protestov v roku 1989. Organizácia má informácie o 82 ľuďoch, ktorí po nespravodlivých súdnych procesoch ostávajú vo väzení.