Texas vedie v počte popráv v USA, Florida je druhá

Tromi popravami za posledných 24 hodín Texas a Florida za posledných 24 hodín a ďalšími štyrmi naplánovanými na dnes večer v Texase, bratia Bushovci – guvernéri týchto dvoch štátov odkláňajú USA od medzinárodných štandardov. Poškodzujú tak úsilie Spojených štátov, krajiny, ktorá chce vplývať na dodržiavanie ľudských práv, uviedla AI.

“Napriek tomu, že svet vzrastajúcou mierou odstupuje od trestu smrti, príkladom je posledné rozhodnutie ukrajinského parlamentu, ktorý zrušil trest smrti tento týždeň, Texas sa naďalej podieľa na tom, že USA vedú v justičnom zabíjaní a Florida sa očividne snaží tento štát napodobniť,” pokračuje AI.

Texas vykazuje osem zo 17 popráv v USA vykonaných od začiatku roku 2000. Spolu je to až 207 zo 615 popráv v USA od roku 1977, kedy bol znovu obnovený trest smrti v USA.

Ráno v stredu 23. februára 2000 bol na Floride smrtiacou injekciou popravený prvý väzeň odkedy v januári tohto roku vstúpil do platnosti zákon o treste smrti podpísaný guvernérom Jebom Bushom. ďalší väzeň bol popravený dnes ráno 24. februára 2000.

Florida vedie v štatistike nespravodlivo odsúdených osôb na trest smrti, prepustených od roku 1973. Guvernér Bush však napriek tomu podnikol kroky aby urýchlil popravovanie na Floride. Toto rozhodnutie je v protiklade so zavedením moratória na vykonávanie popráv v štáte Illinois, kde vládne taktiež republikánsky guvernér, ktorý je za trest smrti. O moratóriu rozhodol práve kvôli “zahanbujúcemu” počtu nevinných odsúdencov na trest smrti. V Ilinois bolo prepustených 13 odsúdencov na trest smrti, na Floride 18.

V čase, kedy Florida rozhodla o urýchlení popráv a zavedení smrtiacej injekcie, guvernérov poradca vyjadril nádej, že Florida sa takto priblíži k Texasu.

“Túžba napodobniť texasský postoj k trestu smrti je ignoranciou a opovrhovaním s normami súdnictva platnými na celom svete,” pokračuje Amnesty International a dodáva, že Texas vykonal tri z ôsmych popráv mladistvých páchateľov, ktoré sa vykonali na celom svete za posledných 30 mesiacov.

Minulú noc (23. 2.) bol v Texase popravený Cornelius Goss, ktorý bol stodvadsiatym väzňom odsúdeným na trest smrti počas päťročnej vlády guvernéra George W. Busha, ktorý kandiduje na prezidenta USA pod heslom “súcitný konzervatívec” a “reformátor s výsledkami”.
“Takéto slogany kampane sú len prázdnymi slovami tvárou v tvár k popravám, ktoré vzrastajú rýchlosťou presahujúcom väčšinu krajín”, upozorňuje AI. “S domýšľavosťou stať sa vodcom svetovej veľmoci, guvernér George W. Bush môže posúdiť, čo jeho výkaz o treste smrti znamená v medzinárodnej reputácii”.

Dnes večer (24. 2.) Texas plánuje popravu mentálne postihnutej prababky Betty Lou Beets. Betty Beets, ktorá má tesne pred šesťdesiatimi tretími narodeninami bola v utorok večer zamietnutá žiadosť o milosť. Porota, ktorá ju poslala na smrť nikdy nepočula o jej minulosti poznačenej fyzickým, sexuálnym a psychickým týraním jej predchádzajúcich štyroch manželov. Betty bola odsúdená za vraždu svojho piateho manžela.

Aktivisti Amnesty International po celom svete apelujú na oboch guvernérov, aby zastavili popravy a urobili krok vpred od trestu, ktorý je príznačný pre kultúru násilia, ale nie jeho riešením.