Tlačová správa: Pred Formulou 1 trestá bahrajnský kráľ i kritiku na Twitteri

V čase, keď sa pozornosť fanúšikov i médií celého sveta upiera na Bahrajn kvôli Veľkej cene Formuly 1, pokračujú v krajine pod pozlátkou tvrdé represie.

Dva roky po protestoch v Bahrajne z roku 2011 ostávajú väzni svedomia naďalej za mrežami a aktivisti sú stále zatýkaní za slobodné vyjadrenie názoru, cez sociálne médiá alebo v pokojných pochodoch. Tento rok pritom protesty proti konaniu Formuly 1 v Bahrajne môžu byť silnejšie než vlani. Ich potlačovanie by sa v porovnaní s minulým ročníkom – kedy ozbrojené zložky zabili jedného protestujúceho – mohlo podľa Amnesty International taktiež ešte zhoršiť. Polícia už podľa ľudsko-právnych aktivistov „preventívne“ zatkla desiatky kritikov režimu.

Väčšina protestov je v Bahrajne pritom zakázaná a polícia ich násilne rozháňa, vrátane použitia slzného plynu.„Úrady chcú Veľkú cenu využiť, aby ukázali pokrok a tvrdili, že sa dodržovanie ľudských práv v krajine zlepšilo. Represie sa pritom stupňujú, s cieľom zaručiť, že nič nenaruší verejný obraz Bahrajnu,“ povedala Hassiba Hadj Sahraoui, zástupkyňa riaditeľa programu Amnesty International pre Stredný východ a Severnú Afriku.

Podľa štátnych médií bahrajnský kabinet v nedeľu schválil zvýšenie trestu za urážku bahrajnského kráľa, štátnej vlajky či iného štátneho symbolu. Dodatok novely, ktorý bol teraz odporučený Národnému zhromaždeniu, potrestá takéto urážky piatimi rokmi väzenia a vysokými pokutami.

Medzi 5 a 12. novembrom 2012  boli odsúdení Abdullah Alwi al-Hashemi, Ali Mohammad Ali a Ali Abdul Nabi al-Hayeki na obdobie 4-6 mesiacov väzenia za správy odoslané z ich konta na Twitteri od roku 2011, ktoré boli vyhodnotené ako urážky kráľa. Väčšina z nich bola prepustená po uplynutí trestu, ale Abdullah Alwi al-Hashemi je stále vo väzení a má byť prepustený až začiatkom mája.

Dňa 12. marca 2013 oznámil Verejný žalobca prostredníctvom štátnych médií, že bolo zadržaných šesť ľudí za hanobenie kráľa na Twitteri. Napríklad 17-ročný Ali Faisal al-Shufa bude musieť zaplatiť pokutu podľa článku 214 Zákoníka práce za “urážku kráľa Bahrajnu na Twitteri”.

“Organizácia športových udalostí so sebou nesie náklady v podobe porušovania ľudských práv, a to napriek zapieraniu zo strany organizátorov Veľkej ceny.”