Turecko porušuje v Afríne humanitárne právo

Turecká armáda a do menšej miery aj kurdské sily necielene útočia na oblasti v regióne Afrín, na severozápade Sýrie, kde zabíjajú a ohrozujú na životoch stovky mužov, žien a detí. Amnesty International túto informáciu potvrdili ľudia žijúci v Afríne ako aj digitálne videozáznamy.

 
“Počas bojov medzi tureckými a kurdskými silami v Afríne boli zabité stovky ľudí, vrátane žien a detí a tisíce ďalších životov sú v ohrození,” uviedla Kamila Gunišová, vedúca kancelárie Amnesty International Slovensko. “Správy o bombardovaní obcí a miest obývaných civilným obyvateľstvom sú hlboko znepokojujúce. Používanie delostreleckých a iných nepresných výbušných zbraní v civilných oblastiach je zakázané medzinárodným humanitárnym právom a všetky strany by mali takéto útoky okamžite zastaviť. ”
 
Podľa Kurdského červeného kríža zabili vojenské útoky už počas prvého mesiaca 227 civilistov vrátane 32 detí a ďalších 651 vrátane 87 detí zranili.
 
Turecká vláda vyhlásila 20. januára začiatok vojenskej ofenzívy. V rámci operácie „Olivová ratolesť” napadla Afrín z viacerých frontov vrátane obcí Jenderes, Shara, Balbali, Shih, Rajo a Al-Shahba. Mnohí ľudia nebola na útoky v obytných oblastiach pripravení a boli nútení hľadať ochranu v preplnených pivniciach bez toho, aby mali čas zásobiť sa potravinami či vodou. Množstvo ľudí bolo pri úteku z oblasti zabitých alebo zranených.
 
Turecký prezident Erdogan 20. februára povedal, že Turecko bude obliehať centrum mesta Afrín a odreže ho od akejkoľvek pomoci zvonku. Podľa vojnového práva však majú všetky strany konfliktu povinnosť umožniť civilnej osobe v núdzi neobmedzenú a nestrannú humanitárnu pomoc.
 
USA, Rusko ako aj členské štáty NATO musia nástojiť na ukončení týchto nezákonných útokov, zabezpečení dodržiavania medzinárodného humanitárneho práva a ochrane civilného obyvateľstva.