Uruguaj schválil manželstvo osôb rovnakého pohlavia, krok k plnej rovnoprávnosti v Amerike

 

Uruguajský parlament prijal 10. apríla zákon, ktorým zrovnoprávnil manželstvá párom rovnakého pohlavia. Zákon podporí ochranu ľudských práv a všetkých posunie o krok bližšie k inkluzívnej spoločnosti, povedala Amnesty International. Uruguaj je druhou krajinou v Latinskej Amerike, ktorá povolila  manželstvá párom rovnakého pohlavia , potom ako ich legalizovala Argentína v roku 2010.

„Schválenie rovnoprávnych manželstiev a adopcie pre páry rovnakého pohlavia sú stanoviská podporované Amnesty International. Právo na manželstvo a založenie rodiny, ako to stojí v medzinárodnych ľudskoprávnych dokumentoch, by malo byť aplikované bez diskriminácie, aj pre páry rovnakého pohlavia,“ vyjadril sa Javier Zúñiga, špeciálny poradca Amnesty International.

„To, že zákon prešiel, bolo možné hlavne vďaka vytrvalosti a kampaniam skupiny LGBTI komunity (lesbičiek, gejov, bisexuálov, trangender a intersex ľudí) a iných občianskych spoločností v Uruguaji a v zahraničí.”

„Toto je dôležitý krok k úplnej rovnoprávnosti pre LGBTI ľudí v Južnej Amerike, kde diskriminácia a násilie založené na sexuálnej orientácii a príslušnosti k pohlaviu zostávajú vysoké.“
Zákon taktiež povoľuje párom rovnakého pohlavia aby si adoptovali deti a aby si vybrali poradie priezvisk pre svoje deti, čím umožňuje deťom si ponechať priezvisko oboch rodičov. Aby opatrenie vstúpilo do platnosti  musí byť schválené uruguajským prezidentom Josém Mujicom. V súčasnosti uruguajské predpisy povoľujú civilné zväzky zložené z párov rovnakých pohlaví.