USA: Politika oddeľovania detí od rodičov nie je nič iné než mučenie

“Hrozivé fotografie detí, ktoré kruto oddeľujú od rodičov a zadržiavajú v klietkach ako priamy výsledok politiky “nulovej tolerancie” generálneho prokurátora Jeffa Sessionsa zanechajú nechutnú škvrnu na povesti USA”, vyhlásila dnes Amnesty International.

“Odoberania prestrašených detí z  rodičovského náručia a ich následné presuny do preplnených záchytných stredísk, ktoré sú vlastne klietkami je to okázalou a krutou politikou. To nie je nič iné než mučenie. Závažné emocionálne utrpenie, ktoré príslušníci pohraničnej stráže úmyselne týmto rodinám spôsobujú pri uplatňovaní donucovaních prostriedkov znamená, že tieto činy napĺňajú skutkovú podstatu mučenia podľa zákonov USA i podľa medzinárodného práva,” povedala Erika Guevara-Rosas, riaditeľka Amnesty International pre Ameriky.

“Niet pochýb, že politika administratívy prezidenta Trumpa, na základe ktorej sú matky a otcovia oddeľovaní od svojich detí, má za cieľ spôsobovať týmto rodinám závažné emocionálne utrpenie, čo má odstrašiť iných pred hľadaním útočiska v USA. Mnohé z týchto rodín prichádza z krajín, ktoré zažívajú násilie a hrubé porušovanie ľudských práv, ako napríklad Honduras či Salvádor. Ide o flagrantné porušenie ľudských práv týchto rodičov a detí a tiež porušenie záväzkov vyplývajúcich pre USA z medzinárodného práva o utečencoch.”

Generálny prokurátor Jeff Sessions ohlásil 6. apríla 2018 “politiku nulovej tolerancie pre nelegálny vstup na územie USA”. Odkedy táto politika vstúpila do platnosti bolo na hraniciach USA od rodičov alebo opatrovníkov oddelených viac ako 2000 detí. Práva detí sú porušované viacerými spôsobmi: sú zadržiavané, odlučované od rodičov či opatrovníkov a vystavované zbytočnej traume, ktorá môže mať vplyv na ich vývoj.

Štatistiky získané novinármi naznačujú, že pred prijatím tejto novej politiky mohla Trumpova administratíva rozdeliť už tisíce ďalších rodín migrantov.

Amnesty International urobila nedávno rozhovor so 17 rodičmi, ktorí žiadali o azyl a boli násilne oddelení od svojich detí, pričom okrem troch všetci vstúpili do USA legálne, aby požiadali o azyl.

“Tvrdenia Trumpovej administratívy znejú nepresvedčivo. Touto krutou a zbytočnou praxou trpia nielen rodiny, ktoré vstupujú na územie USA neregulérne, ale aj tie, ktoré hľadajú ochranu na miestach legálneho vstupu do krajiny. Väčšina týchto rodín utiekla do USA, aby hľadala medzinárodnú ochranu pred prenasledovaním a cieleným násilím z krajín tzv. Severného trojuholníka, ktorých vlády nie sú schopné alebo ochotné poskytnúť im ochranu,” dodala Guevara-Rosas.

Americká ministerka pre vnútornú bezpečnosť Kirstjen Nielsen poprela existenciu politiky rozdeľovania rodín, ale jej výrok z januára tohto roku potvrdzuje, že zámerom bolo od začiatku cieliť na rodiny: “Zvažujeme rôzne spôsoby vynucovania našich zákonov tak, aby odradili rodičov od toho, aby sme prinášali svoje deti.” Jej predchodca v úrade, John Kelly, ktorý momentálne slúži ako vedúci personálneho oddelenia Trumpovej administratívy, navrhol túto politiku už v marci 2017 “s cieľom odradiť” rodiny migrantov a žiadateľov o azyl od vstupu do USA.

“Nedajme sa zmiasť, toto rozbíjanie rodín je krízou, ktorú si vytvorila vláda sama. Tým, že vláda USA politikárči so závažnou a rozmáhajúcou sa utečeneckou krízou, hraje odpornú hru so životmi týchto rodín. Ako ukázali predchádzajúce imigračné reformy tejto vlády, úrady sa rozhodli cieliť práve na tie rodiny, ktoré prišli do USA hľadať útočisko, a tým zhoršovať traumu a bolesť, ktorú dovtedy zažili,” vysvetľuje Erika Guevara-Rosas.

Amnesty International vyzýva vládu USA, aby okamžite zastavila túto nepotrebnú, devastačnú a nezákonnú politiku núteného rozdeľovania rodín a aby okamžite umožnila čo najrýchlejšie opätovné zlúčenie tých, ktorí boli od seba oddelení.

Môžete tiež zdieľať toto video, ktoré zverejnil tím Bernieho Sandersa a v ktorom účinkuje výskumník AI USA Brian Griffey: https://www.facebook.com/senatorsanders/posts/10157088559542908

Čo sa práve deje na hraniciach USA predstavuje podľa Amnesty International mučenie. Oddeľovanie detí od rodičov je neľudské a musí prestať.

KONTEXT

Zamestnanci Amnesty International nedávno podnikli výskumnú misiu pozdĺž južnej hranice USA a predbežne zistili, že úrad pre vnútornú bezpečnosť od roku 2017 násilne oddeľuje deti od rodičov či opatrovníkov v momente, keď tieto rodiny požiadajú o azyl. Neskôr tohto roku Amnesty International vydá o svojich zisteniach správu.

Začiatkom tohto roku realizovala Amnesty kampaň za znovuzjednotenie štyroch rodín, ktoré boli rozdelené na hranici v rozpore s existujúcou politikou úradu nerozdeľovať rodiny.

Amnesty International špecificky vyzýva vládu USA, aby:

-Hneď, ako to bude možné, zjednotila rozdelené rodiny.

-Zastavila nútené oddeľovanie detí od rodičov a opatrovníkov.  Rodiny musia zostať pohromade v súlade s
medzinárodnými štandardmi pre celistvosť rodiny.

-Zastaviť predĺžené zadržiavanie rodičov a opatrovníkov, ktorí vstúpili na územie USA s deťmi.

-Zastaviť akékoľvek navyšovanie financií pre zariadenia na zadržiavanie imigrantov.

Pre ďalšie informácie sa obráťte na správu AI z júna 2017 s názvom Čeliť múrom, ktorá dokumentuje, ako americké pohraničné orgány rutinne znemožňovali žiadateľom o azyl oň požiadať na miestach legálneho vstupu na pôdu USA, čo spôsobilo zvýšenú intenzitu nepravidelného prekračovania mexicko-americkej hranice.

 
Viac o tejto téme, ako aj celkovo o migrácii, sa dozviete v reportáži v Ranných správach RTVS z 26.6.2018.
 

Ak sa Vám páči, čo robíme, podporte nás:

 
obrázek