USA: Zmeňte trest pre Bradleyho Manninga a vyšetrite zneužívanie moci, ktoré odhalil

Prezident Obama by mal zmeniť trest pre vojaka americkej armády Bradleyho Manninga vzhľadom na už odsedený trest a umožniť jeho okamžité prepustenie, oznámila dnes Amnesty International.

Vojenský sudca, plukovník Denise Lind dnes odsúdil zdroj Wikileaks na 35 rokov vo vojenskom väzení – z možných 90 rokov – za únik utajovaných informácií. Odsedel si už viac než 3 roky vo vyšetrovacej väzbe, vrátane 11 mesiacov v podmienkach opísaných Osobitným spravodajcom OSN pre mučenie ako krutých a neľudských.

,,Bradley Manning konal vo viere, že môže podnietiť zmysluplnú verejnú diskusiu o obetiach vojny, a konkrétne o konaní americkej armády v Iraku a Afganistane. Jeho odhalenia zahŕňajú správy o zadržaniach na bojisku a predtým nezverejnené zábery novinárov a ostatných civilistov zabitých po náletoch americkej helikoptéry. Ide o informácie, ktoré by vždy mali byť predmetom verejnej kontroly,“ povedala Widney Brownová, vrchná riaditeľka úseku medzinárodného práva a politiky v Amnesty International.

,,Namiesto bojovania zubami, nechtami, aby sme ho zavreli na niekoľko desaťročí, by mala americká vláda upriamiť svoju pozornosť na vyšetrovanie a vynesenie spravodlivosti nad vážnymi porušeniami ľudských práv vykonaných svojimi úradníkmi v mene boja proti terorizmu.“

Niektoré z materiálov, ktoré Manning vyniesol a boli publikované na Wikileaks poukazujú na potenciálne porušenia ľudských práv a porušenia medzinárodného humanitárneho práva americkými vojakmi v zahraničí, irackými a afgánskymi silami operujúcimi spolu s americkými jednotkami a vojenskými dodávateľmi. A predsa sudca rozhodol ešte pred pojednávaním, že vojak Manning sa nebude môcť obhájiť prezentovaním dôkazov, že konal vo verejnom záujme.

,,Manning už priznal vinu za únik informácií. Ak by USA pokračovali v stíhaní podľa zákona o špionáži, čo i len vznesenie obvinenia z napomáhania nepriateľovi môže byť vnímané ako drsné varovanie pre každého kto by sa pokúšal odhaliť vládne pochybenia.“ povedala Brownová.

,,Viac než na čokoľvek iné prípad poukazuje na urgentnú potrebu novelizovať zastaralý americký zákon o špionáži a posilniť ochranu pre tých, ktorí odhalia informácie, ktoré má verejnosť potrebu poznať a  právo vedieť.“

Od Manningovho obhajcu sa čoskoro očakáva podanie žiadosti o milosť  na americké Ministerstvo spravodlivosti, ktoré prehodnocuje žiadosti o omilostenie, predtým než ich odovzdá prezidentovi na záverečné rozhodnutie. Tieto žiadosti sú štandardne vykonané po vyčerpaní všetkých odvolaní, ale prezident môže udeliť milosť kedykoľvek.

,,Bradley Manning by mal dostať milosť ako uznanie za jeho motív konať ako konal, za zaobchádzanie ktoré vytrpel v predchádzajúcej vyšetrovacej väzbe a nedostatky spravodlivého súdneho konania počas procesu s ním. Prezident nemusí čakať na odvolanie voči rozsudku, aby udelil milosť. Môže a mal by tak konať už teraz,“ povedala Brownová.