Útoky na Rómov v Belfaste poukázali na nehasnúcu diskrimináciu v Európe

Nedávne útoky na Rómov v Severnom Írsku sú súcastou trendu narastajúceho násilia po celej Európe, tvrdí Amnesty International. Organizácia vyzýva úrady, aby urgentne vyšetrila sériu rasistických útokov, ktoré viac ako 100 Rómov prinútili opustit svoje domovy v Belfaste, aby sa tak vyhli dalšiemu násiliu. 

„Rasistické útoky sú neprijatelné a ilegálne. Rómovia majú plné právo bývat v Belfaste a majú právo na to, aby sa s nimi zaobchádzalo s rešpektom a dôstojnostou, ako s hocijakými inými obcanmi,“ povedala riaditelka programu AI pre Európu a Strednú Áziu Nicola Duckworth.

Podla správ sa vlna násilia zdvihla voci Rómom z Rumunska – niektorí boli napadnutí verbálne ci fyzicky, iným útocníci hádzali do okien tehly. Antinacistický pochod 15. júna napadli mladí neonacisti, ktorí pokrikovali fašistické slogany. Rómovia pôvodne hladali úkryt južnej štvrti Belfastu City of Church, ale boli následne prevezení do docasného ubytovania na inom mieste.

Amnesty International uvítala okamžitú podporu rómskym rodinám, ktorú im zabezpecili lokálne obcianske skupiny a uvítala aj pomoc severoírskej polície pri prevoze Rómov do docasného úkrytu. Zároven políciu vyzýva, aby zaistila dôkladné nezávislé a nestranné vyšetrovanie každého útoku na Rómov, pricom vyšetrovanie by mala urobit neštátna organizácia. Ludia zasiahnutí útokmi majú nárok na odškodné a súd.

„Predstavitelia Severného Írska majú povinnost zaistit, aby rómska populácia v Belfaste bola dostatocne chránená a mohla spokojne žit,“ povedala Nicola Duckworth.

Rómovia sú vystavení diskriminácii v celej Európe. Sú casto obetami násilných vystahovaní, rasistických útokov, zneužívania zo strany polície a odopierania práva na bývanie, zamestnanie, zdravotnícku starostlivost ci vzdelanie. Amnesty International vyšetrila a reagovala na viaceré podobné prípady diskriminácie, ktoré sa odohrali vo viacerých európskych štátoch vrátane Slovenska.