Útoky na slobodu slova sa v Rusku vyostrujú

Priestor pre činnosť ľudskoprávnych aktivistov, nezávislých organizácií a médií a vyjadrovanie kritických názorov v Rusku sa za posledné roky čoraz viac zužoval, uviedla dnes Amnesty International (AI). Vo svojej najnovšej správe názvom Hranice slobody slova v Rusku skúma AI dopady svojvoľnej interpretácie nejasných zákonov a porušovania slobody občanov krajiny vyjadriť svoj názor a domáhať sa svojich práv. 

“Práva na slobodu slova, zhromažďovania a združovania sú základným kameňom funkčnej občianskej spoločnosti. Ruské autority obchádzajú tieto práva v rámci svojej stratégie odolávania západným vplyvom. Tým však porušujú svoje národné i medzinárodné záväzky,” uviedla Nicola Duckworth, Programová riaditeľka pre Európu a strednú Áziu pri AI.

Ostrý zásah proti právam na slobodu zhromažďovania a vyjadrovania bol obzvlášť citeľný tesne pred parlamentnými a prezidentskými voľbami. Autority násilne rozohnali niektoré z opozičných demonštrácií, zatiaľ čo provládne akcie prebiehali bez interferencií. Ľudskoprávni aktivisti a novinári, ktorí monitorovali demonštrácie a verejné zhromaždenia boli šikanovaní ochrancami zákona.

V krajine, kde televízia a mnohé ďalšie médiá kontroluje štát, je čoraz menej priestoru pre nezávislé spravodajstvo. Tí novinári, ktorí sa pokúšajú podávať objektívne správy musia čeliť obštrukciám zo strany štátu a neraz sa stávajú obeťami zastrašovania či dokonca prenasledovania. Napríklad rozhlasová stanica Echo Moskvy bola opakovane žiadaná, aby poskytla prepisy svojich programov prokuratúre kvôli obvineniam z údajnej propagácie extrémistických názorov.

Štátne autority využívajú všetky dostupné legislatívne prostriedky aj na zásahy proti organizáciám, ktoré považujú za potenciálnu hrozbu z hľadiska svojej pozície.
“Sloboda slova je najdôležitejšou slobodou, vďaka ktorej môžu byť vyjadrené alternatívne názory. Ticho je živnou pôdou pre beztrestnosť. Pretrvávavúce útoky na toto právo, vrátane obmedzenia práva na slobodu zhromažďovania a združovania, ochabujú celú spoločnosť a zjednodušujú porušovanie ďalších základných ľudských práv,“ dodala Nicola Duckworth.

AI preto vyzvala ruské autority okrem iného k tomu, aby prijali potrebné opatrenia na podporu slobody slova, zhromažďovania a združovania a vyvodila spravodlivosť voči tým, ktorí sú zodpovední za predchádzajúce prípady porušovania práv ľudskoprávnych aktivistov, novinárov, či predst