V rámci zásahu proti protivojnovým aktivistkám zadržali ruskú umelkyňu

AMNESTY INTERNATIONAL TLAČOVÁ SPRÁVA
13. apríla 2022

Vasileostrovský okresný súd v Petrohrade dnes (13. apríla) rozhodol o umiestnení aktivistky a umelkyne Alexandry Skočilenko do vyšetrovacej väzby. Skočilenko je výtvarníčka a hudobníčka, ktorá verejne vystupuje s protivojnovými piesňami a vo štvrtok 31. marca nahradila cenovky v supermarketoch protivojnovými sloganmi. Prokuratúra toto konanie považuje za akt „politického nepriateľstva“ a „šírenie nepravdivých informácií“ o konaní ruských ozbrojených síl.

Skočilenko pôvodne zadržali 11. apríla a vypočúvali ju do tretej ráno nasledujúceho dňa. Následne ju umiestnili do vyšetrovacej väzby, kde by mala zotrvať do do 1. júna. Aktivistku obvinili z „diskreditácie ruských ozbrojených síl“ podľa článku 207.3 trestného zákona. V prípade uznania viny jej hrozí trest odňatia slobody na 10 rokov. Amnesty International považuje jej zatknutie za súčasť širšieho zásahu proti feministickej sieti protivojnových aktivistiek.

Ilustrančný obrázok: Protivojnové protesty v Moskve 24. februára 2022, Fotograf: Konstantin Zavrazhin cez Getty Images

Ruské orgány pokračujú vo vojne proti ľudským právam. Všetkých aktivistov a aktivistky, ktoré zadržali za pokojné prejavy odporu proti vojne na Ukrajine, musia okamžite a bezpodmienečne prepustiť. Zásahy proti feministickému protivojnovému hnutiu sú ďalším zúfalým pokusom umlčať kritiku ruskej invázie na Ukrajinu, povedala regionálna riaditeľka Amnesty International pre východnú Európu a Strednú Áziu Marie Struthers.

Prvé súdne pojednávanie bolo „v záujme zachovania vyšetrovacieho tajomstva a „zaistenia bezpečnosti svedkov neverejné. Podľa informácií od právneho zástupcu nahlásil Alexandru Skočilenko na políciu zákazník supermarketu.

Feministický odpor proti vojne

Štátne orgány zatvárajú alebo blokujú nezávislé médiá a zatýkajú desaťtisíce demonštrantov a demonštrantiek. Aj napriek neutíchajúcemu štátnemu úsiliu potlačiť protivojnové nálady zohrávajú ruské feministky kľúčovú úlohu v národnom protivojnovom hnutí.

Výmena cenoviek v supermarketoch bola jednou z protivojnových akcií Feministického protivojnového odporu (Феминистское антивоенное сопротивление alebo FAS). Cieľom skupiny, ktorá vznikla hneď na druhý deň po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, je posilniť protivojnové hnutie vytvorením siete feministických skupín kritických voči ruskému útoku.

„Hneď na začiatku vojny… sme sa rýchlo zorganizovali a vydali stanovisko o tom, že vojna je v rozpore so všetkými cieľmi feministického hnutia, uviedla pre Amnesty International jedna z mála verejných tvárí hnutia, Ella Rossman.

Podporovateľky a podporovatelia FAS využívajú vizuálne prostriedky ako letáky a protivojnové graffiti. Okrem toho pečiatkujú protivojnové heslá na bankovky a tlačia (a distribuujú) články z nezávislých médií, ktoré sú v Rusku aj naďalej nedostupné. Aktivistky a aktivisti hnutia zriadili linku psychologickej pomoci, ktorá ponúka podporu protivojnovým aktivistkám a aktivistom. Okrem toho založili aj Protivojnovú nadáciu, ktorá pomáha ľuďom, ktorých pre ich protivojnové postoje prepustili zo zamestnania alebo vylúčili zo škôl.

Aktivistky a aktivisti FAS tvrdia, že do 4. apríla 2022 nainštalovali v 41 mestách 500 drevených krížov na pamiatku civilných obetí vojny. Podľa informácii hnutia vyšlo do ulíc najmenej 3 000 podporovateliek a podporovateľov FAS s protivojnovými sloganmi na oblečení. Táto forma aktivizmu je známa ako tichý protest.

Ilustračný obrázok: Bezpečnostné zložky zasahujú počas pokojného protivojnového protestu v Petrohrade 2. marca 2022, Fotograf: Sergei Mihailicenko/Anadolu Agency cez Getty Images

Tvrdé represálie

Členky FAS čelia za svoj aktivizmus tvrdým represáliám. Podľa skupiny najmenej 100 z nich ruské orgány zadržali, zatkli, podrobili osobnej prehliadke alebo sa im vyhrážali. Jevgenija Isajeva, umelkyňa z Petrohradu, dostala 30. marca pokutu 45 000 rubľov (530 USD). Neskôr ju na základe obvinení z výtržníctva, ktorého sa mala dopustiť svojou performanciou, zadržiavali počas 8 dní.

Ďalšiu umelkyňu, Juliu Kaburkinu z mesta Čeboksary (hl. mesto Čuvašskej republiky), 2. apríla zadržali za „diskreditáciu ruských ozbrojených síl“ po tom, ako v supermarkete pripevnila medzi cenovky papierové postavičky ľudí držiacich protivojnové transparenty. (Táto forma protestu sa v Rusku rozšírila a môžete ju nájsť na Instagrame pod názvom @malenkiy_piket – pozn. AI SK).

Aktivistky na sociálnej sieti Telegram uviedli: „Tým, že nahrádzame niečo veľmi bežné niečím nezvyčajným, čo tam nepatrí, ukazujeme, že v našej krajine nie je jediné miesto, ktorého by sa vojna netýkala. Nedovolíme ľuďom zatvárať oči pred tým, čo sa deje.

Alexandra Skočilenko je v poradí druhou protivojnovou aktivistkou, ktorú zadržali a trestne stíhajú za to, že nahradila cenovky v supermarketoch protivojnovými sloganmi. Dňa 5. apríla úrady za podobný čin zadržali Vladimira Zavjalova zo Smolenska, ktorý taktiež čelí obvineniam z „diskreditácie ruských ozbrojených síl“. Na základe novozavedeného represívneho článku 207.3 trestného zákona už orgány obvinili viac ako 20 ruských občanov a občianok.