“Vojna proti terorizmu” ako porušovanie vlastných zákonov

Pakistanská vláda podkopáva v rámci podpory “vojny proti terorizmu” ochranu ľudských práv. Svedčí o tom zatýkanie a deportovanie stoviek ľudí, vyhlásila dnes Amnesty International pri príležitosti zverejnenia svojej najnovšej správy o tejto krajine. 

Pakistanskí ako aj nepakistanskí občania boli svojvoľne zatýkaní na základe podozrenia z príslušnosti k organizácií al-Káida alebo hnutiu Taliban. Neznámi počet osôb pakistanské úrady deportovali do Spojených štátov amerických a iných krajín bez garancie ochrany ich ľudských práv.

Vláda zákona bola nahradená svojvôlou. So zadržanými sa nezaobchádzalo ani podľa pakistanských ani podľa medzinárodných zákonov. Ochrana ľudských práv tak úplne zlyhala, prehlásila Amnesty International.

V súčasnosti nie sú známe mená osôb ani miesta ich väzby. Zadržiavaní sú odrezaní od svojich rodín ako aj právnikov a oficiálne záznamy neexistujú. Správy v médiách sú nedostatočné a smiešne, hovorí organizácia.

Niekoľko cudzincov deportovali späť do krajiny ich pôvodu, i keď bolo pravdepodobné, že tam budú vystavení porušovaniu ľudských práv. Najmenej dvaja Ujgurci boli v posledných mesiacoch vydaní do Číny a niekoľko ďaľších čaká na deportáciu. Amnesty International sa domnieva, že im tam hrozí mučenie alebo dokonca poprava.

Aktuálna správa Amnesty International, týkajúca sa Pakistanu, približuje súvislosti na základe ktorých sa zatknutia a svojvoľné transfery osôb do amerických väzníc vykonávajú. Taktiež prináša odporúčania, ako ukončiť pretrvávajúcu situáciu a zabezpečiť rešpektovanie základných ľudských práv.

Organizácia nalieha na pakistanskú vládu, aby rešpektovala vlastné zákony a medzinárodne uznávané štandardy pre ochranu ľudských práv, a aby nedeportovala ľudí do krajín, kde môžu byť vystavení smrti alebo inému porušovaniu ľudských práv.

Pakistan je jedna z mnohých krajín, ktoré sa po 11. septembri rozhodli obetovať ľudské práva v mene bezpečnosti. Ako však na záver vyhlásila Amnesty International, nie je možné robiť kompromisy medzi bezpečnosťou a ľudskými právami, pretože nemôžeme mať jedno bez druhého.