Pred inauguráciou Georga W. Busha za 43. prezidenta Spojených štátov amerických 20. januára 2001, Amnesty International vyzýva nového prezidenta aby upriamil pozornosť na spravodlivosť a zlepšil situáciu dodržiavania ľudských práv v krajine.
Počas päťročného pôsobenia G. Busha na guvernérskom poste, bolo v Texase poslaných na smrť 152 mužov a žien, čo je viac ako dvojnásobok popráv vykonaných v niektorých štátoch za obdobie dvadsiatich rokov. V honbe za justičným zabíjaním Texas v mnohých prípadoch porušil medzinárodné záruky ľudských práv. Onedlho sa v USA vykoná 700. poprava od znovu zavedenia popráv v roku 1977. Viac ako polovica z nich bola vykonaná v posledných piatich rokoch.
Počas inaugurácie za guvernéra štátu Texas dňa 17. januára 1995, George Bush vyhlásil: “Z Texasu musíme urobiť vedúci štát”. Podľa vlastných slov toto dosiahol.
“Pán Bush by sa mal v úrade prezidenta pokúsiť zmeniť USA z krajiny, ktorá pripúšťa vážne porušovanie ľudských práv na krajinu, ktorá má vedúcu pozíciu v dodržiavaní všetkých štandardov ľudských práv”.
Napriek tomu, že odchádzajúci prezident Bill Clinton tvrdí, že pod jeho vedením sa USA stali “omnoho decentnejšou a humánnejšou” krajinou a “vedúcou silou za dodržiavanie ľudských práv vo svete”, Amnesty International zdokumentovala množstvo vážnych porušení ľudských práv počas úradovania Billa Clintona.
V USA čaká na vykonanie popravy 20 osôb odsúdených federálnymi sudmi. Amnesty International vyzve nového prezidenta, aby vyhlásil moratórium na vykonávanie federálnych popráv. Ešte pred odovzdaním právomocí 20. januára, AI vyzýva odchádzajúceho prezidenta Clintona aby zmenil rozsudok Davida Ronalda Chandlera, prvého federálneho väzňa odsúdeného na trest smrti po znovu zavedení popráv vo federálnej jurisdikcii v roku 1988. V prípade sa vyskytli závažné pochybnosti o vine Davida Chandlera, ako aj pochybnosti o dostatočnosti právneho zastupovania v roku 1991.
V rokoch 1998 a 1999 Amnesty International viedla rok trvajúcu medzinárodnú kampaň pod názvom “Práva pre všetkých”. Počas kampane AI zverejnila rozmach porušovania ľudských práv v USA.