Vyzývame Izrael na ukončenie samoväzby palestínskeho väzňa, ktorého uväznili v detskom veku

Izraelská väzenská služba dnes rozhodla o obnovení samoväzby Ahmada Manasru, palestínskeho väzňa, u ktorého sa za uplynulých 7 rokov od jeho zatknutia v detskom veku rozvinuli vážne psychické problémy. Na rozhodnutie reagovala Heba Morayef, regionálna riaditeľka Amnesty International pre Blízky východ a severnú Afriku:

„Rozhodnutie izraelských orgánov predĺžiť umiestnenie Ahmada Manasru v samoväzbe je poburujúce. Ahmadovi bola diagnostikovaná schizofrénia a trpí ťažkou depresiou. Zadržiavať ho v takýchto neľudských podmienkach predstavuje bezcitný akt nespravodlivosti.

Ahmada Manasru zatkli, keď mal len 13 rokov. K jeho zadržiavaniu sa malo od začiatku pristupovať len ako ku krajnému opatreniu a na čo najkratší čas. Dnes je z neho už len tieň chlapca, ktorým býval; varoval, že si siahne na život. Izraelské orgány musia okamžite zrušiť svoje rozhodnutie o obnovení jeho samoväzby a urýchlene ho prepustiť aj z väzby.“

Izraelská väzenská služba v stredu 3. augusta 2022 zamietla žiadosť o premiestnenie Manasru zo samoväzby vo väznici Eshel. Ďalšie pojednávanie týkajúce sa jeho podmienok na samotke sa uskutoční 16. augusta na okresnom súde v Beer Ševe. Mladíkov právny zástupca Khaled Zabarqa pre Amnesty International povedal, že Ahmad Manasra je v ohrození života a opakované predlžovanie jeho samoväzby má preňho ničivé následky.

Pozadie prípadu

Manasra je umiestnený v samoväzbe od novembra 2021 – okrem dvojmesačného pobytu v nemocnici – na základe vyhlásenia izraelských orgánov, že môže byť nebezpečný pre ostatných väzňov. Ide však o porušuje absolútneho zákazu mučenia a iného krutého, neľudského alebo ponižujúceho zaobchádzania alebo trestania.

Manasru zatkli v októbri 2015 v súvislosti s pobodaním dvoch Izraelčanov v Pisgat Zeev, nelegálnej izraelskej kolónii (tzv. osade) v okupovanom východnom Jeruzaleme. Bol usvedčený z pokusu o vraždu a odsúdený na deväť rokov a päť mesiacov väzenia, napriek tomu, že v čase zatknutia mal len 13 rokov a súd zistil, že na bodnutiach nožom sa nezúčastnil. Mansaru vtedy vypočúvali bez prítomnosti právneho zástupcu alebo rodiča a podľa dostupných záznamov ho počas výsluchu podrobovali mučeniu alebo inému zlému zaobchádzaniu. Amnesty International nemá vedomosť o žiadnom vyšetrovaní postupu príslušníkov izraelských bezpečnostných zložiek, ktorí ho vypočúvali.

Žiadosť Manasrovej rodiny o jeho predčasné prepustenie bola zamietnutá, hoci si už odpykal dve tretiny uloženého trestu. Podľa izraelských zákonov majú osoby odsúdené za vraždu, znásilnenie alebo zneužívanie detí nárok na zmiernenie trestu o tretinu. Prokurátori tvrdia, že Manasra nemá nárok na predčasné prepustenie z väzenia, pretože bol odsúdený za „teroristické činy“ – podľa zákona prijatého po jeho zadržaní.