Mjanmarský slam poet väznený v Mjanmarsku, pracovník mimovládnej organizácie v Burundi nespravodlivo odsúdený na 32 rokov za mrežami, študentky a študenti pokojne protestujúci za práva LGBTI+ ľudí na súde v Turecku, šestnásťročný mladík odsúdený na smrť v Nigérii. Všetci títo ľudia čelili hroznej nespravodlivosti a dnes sú na slobode. Toto je len malá hŕstka zo stoviek ľudí, ktorým kampaň Maratón písania listov zmenila život.
Maratón dnes oslavuje 20 rokov ľudskoprávnych víťazstiev.
V októbri 2001 sa malá skupina členov a členiek Amnesty stretla v poľskej Varšave, aby naplánovali aktivity pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv (10. decembra). Aktivisti a aktivistky napísali počas 24-hodinového „maratónu“ 2 326 listov, v ktorých žiadali spravodlivosť a ochranu ľudských práv. Netušili, že počas nasledujúcich 20 rokov ich „jednoduchý plán“ zmení životy nespočetnému množstvu ľudí na celom svete.
V roku 2002 sa do kampane okrem poľských aktivistov a aktivistiek zapojili ľudia z ďalších 18 krajín a z lokálnej akcie sa stalo medzinárodné podujatie. V roku 2005 sa maratónu zúčastnili ľudia z 37 krajín. So začiatkom 10. decembra napoludnie v Japonsku a Malajzii pokračoval maratón cez Mongolsko a Nepál do krajín Európy, Afriky a Blízkeho východu, až skončil v Amerike. Za 24 hodín sme spoločne napísali viac ako 80-tisíc listov.
Z malých semienok rastú mohutné stromy a to, čo sa začalo ako 24-hodinový maratón písania listov v jedinej krajine, sa v priebehu niekoľkých rokov zmenilo na najväčšiu ľudskoprávnu kampaň na svete. V roku 2019 sa z 24 hodín stali dva týždne aktivít, do ktorých sa zapojili ľudia z viac ako 100 krajín, ktorí napísali 6,6 milióna listov, e-mailov, esemesiek a tweetov. Od hudobných koncertov v Burkina Faso, cez divadelné predstavenia v Maroku, turné rečníkov v Nórsku, umelecké výstavy v Brazílii až po viac ako 700 poľských škôl, ktoré sa do maratónu zapojili, sa iniciatíva Maratónu písania listov rozrástla a zmenila na niečo skutočne úžasné.
Spoločne sme dosiahli už mnohé ľudskoprávne víťazstvá
S rastúcim počtom účastníkov a účastníčok maratónu pribúdalo aj spoločných úspechov. Maratón písania listov zmenil a v niekoľkých prípadoch doslova zachránil život mnohým nevinným ľuďom. V apríli 2021 oslobodili po 2 rokoch vo väzení mjanmarského aktivistu a básnika Paing Phyo Mina. Paing, známy ako De Yay, bol odsúdený za údajné „nabádanie vojenských dôstojníkov, aby si prestali plniť povinnosti“ a za „šírenie zlého mena armády na internete“. Jeho oslobodenie žiadalo viac ako 300-tisíc ľudí z celého sveta.
Len niekoľko mesiacov po maratóne 2020 úrady v Burundi oslobodili nespravodlivo väzneného obrancu ľudských práv Germaina Rukukiho. Aj vďaka podpore 436-tisíc ľudí sa Germain po 4 rokoch vo väzení vrátil domov. Germain nemal byť v prvom rade nikdy uväznený, ale jeho oslobodenie je obrovským ľudskoprávnym víťazstvom.
„Z celého srdca vám ďakujem, že ste sa zmobilizovali a umožnili Germainovi, aby sa k nám mohol opäť vrátiť,“ povedala Germainova manželka Emelyne Mupfasoni.
Melike Balkan, Özgür Gür a ďalších 17 pokojných aktivistov a aktivistiek za práva LGBTI+ ľudí čelilo takmer 2 roky nespravodlivým obvineniam z „nezákonného zhromažďovania“ a „neuposlúchnutia príkazu na rozchod“. Začiatkom októbra tohto roku súd v tureckej Ankare konečne vyniesol rozsudok v prospech obvinených, ktorých zbavili všetkých obvinení. „Máme z tohto rozhodnutia veľkú radosť, je to však len začiatok. Očakávame, že sa z tohto rozsudku stane precedens a ovplyvní všetky nasledujúce súdne konania s ľuďmi, ktorých stíhajú kvôli účasti na pochodoch PRIDE. Chceli by sme poďakovať každému človeku, ktorý sa zapojil do kampane alebo nám prejavil solidaritu. Ďakujeme! Sme radi a rady, že ste na tejto ceste za spravodlivosťou boli s nami.“ uviedla Melike vo videu, ktoré aktivistická skupina zverejnila po vynesení rozsudku. Spravodlivosť pre aktivistky a aktivistov žiadalo viac ako 445-tisíc ľudí na celom svete, ktorí vedia, že práva LGBTI+ ľudí sú ľudské práva.
Ľudia, ktorým maratón zmenil život, nám pomáhajú bojovať za spravodlivosť pre ďalších.
V roku 2005 mal Moses Akatugba 16 rokov. Polícia ho obvinila z krádeže troch mobilných telefónov a mučením ho donútili k „priznaniu“. Súd ho uznal vinným a odsúdil na trest smrti. Počas maratónu 2014 dostal guvernér nigérijského štátu Delta viac ako 800-tisíc listov a v júni 2015 Mosesa omilostil.
Moses po prepustení z väznice vyjadril obrovskú vďačnosť všetkým ľuďom, ktorí sa za neho postavili: „Som ohúrený. Ďakujem Amnesty International a jej aktivistom a aktivistkám za ohromnú podporu, vďaka ktorej som sa stal v tejto situácii víťazom – sú to moji hrdinovia a hrdinky. Sľubujem, že sa stanem aktivistom za ľudské práva a budem tiež bojovať za práva ostatných.“
A svoj sľub skutočne dodržal.
V decembri 2019 Moses pricestoval do Európskeho parlamentu v Ženeve, aby poslankyne, poslancov a ďalších ľudí zamestnaných v parlamente vyzval na podporu iba pätnásťročného Magaia Matiopa Ngonga z Južného Sudánu. Magaia, podobne ako Mosesa, odsúdili na trest smrti v čase, keď bol iba dieťa. Moses využil svoju jedinečnú skúsenosť na kampaň za omilostenie sudánskeho mladíka. K Mosesovi sa pridalo viac ako 700-tisíc ľudí, ktorí posielali listy, tweety, pohľadnice a odkazy solidarity. Odvolací súd v Južnom Sudáne nakoniec Magaiovi zrušil trest smrti a uložil mu primeranejší trest odňatia slobody s ohľadom na to, že v čase spáchania trestného činu nebol plnoletý.
Pomôžte ďalším ľuďom – zapojte sa do maratónu 2021
„Maratón písania listov každoročne podáva pomocnú ruku ľuďom, ktorých práva sú porušované len preto, že sa postavili za to, čomu veria. Odvážni aktivisti a novinárky sa stavajú proti nerovnosti, diskriminácii a politickým represiám. Zvádzajú boj za ochranu našich ľudských práv vrátane environmentálnej spravodlivosti či za zrušenie trestu smrti.
Maratón písania listov predstavuje základnú myšlienku, na ktorej Amnesty stojí – ľudia z celého sveta spájajú sily, aby sa skrz globálnu solidaritu postavili nespravodlivosti. Ľudia, za ktorých tento rok bojujeme, potrebujú, aby ste sa postavili na ich stranu. Je jedno, či napíšte tweet, list úradom, odkaz solidarity, alebo podpíšete petíciu. Niekedy môže aj zdanlivo zanedbateľný čin naštartovať obrovskú zmenu. Uplynulých 20 rokov maratónu ukazuje, že slová majú skutočne ohromnú silu,“ povedala generálna tajomníčka Amnesty International Agnès Callamard.
Tento rok Amnesty International žiada spravodlivosť pre ďalších 10 odvážnych ľudí a skupiny. Na Slovensku sa venujeme 6 z týchto prípadov.
Bernardo Caal Xol má hlboký vzťah k prírode a celej svojej komunite v centrálnej oblasti Guatemaly, v povodí rieky Cahabón. Jeho odvážny boj proti drancovaniu miestnej prírody a za ochranu práv pôvodného mayského etnika Kekči (Qʼeqchiʼ) ho stál slobodu. Na základe nespravodlivých a ničím nepodložených obvinení ho odsúdili na viac ako 7 rokov väzenia. Vaša podpora mu môže pomôcť na slobodu.
Ciham Ali Ahmed je dcérou bývalého eritrejského ministra informácií, ktorý bol v roku 2012 obvinený z pokusu o štátny prevrat, no pred zatknutím sa mu podarilo ujsť. Ciham toľké šťastie nemala. V decembri 2012 ju pri pokuse o útek z krajiny zadržala polícia a bez obvinení či dôkazov ju uväznili na dodnes neznámom mieste. Pomôžte nám žiadať slobodu pre Ciham.
Janna Jihad vždy túžila po normálnom detstve. Ako Palestínčanka žijúca na okupovanom Západnom brehu Jordánu však odmalička dennodenne čelí šikane a systémovej diskriminácii. Žiť v neustálom strachu a pod hrozbou násilia, ktorému sa nemožno ubrániť, do definície normálneho detstva rozhodne nespadá. Pre novinársku prácu, ktorej sa venuje, sa prenasledovanie a vyhrážky smrťou sa stali bežnou súčasťou jej života. Janna sa však ani napriek tomu nevzdáva a žiada, aby Izrael skoncoval s inštitucionalizovaným rasizmom a násilím voči palestínskej populácii. Pridajte sa sa k jej volaniu po spravodlivosti.
Mikita Zalatarou žil ako bežný tínedžer – hrával Minecraft, počúval rap, a aj napriek tomu, že trpí epilepsiou, žil normálny život. Minulé leto sa však ocitol v zlom čase na zlom mieste. Vtedy 16-ročný bieloruský mladík sa nešťastnou zhodou okolností dostal do situácie, ktorú si väčšina z nás nedokáže ani predstaviť. Obvinili ho z útoku na políciu a bez dôkazov odsúdili na 5 rokov väzenia. Pomôžte nám žiadať slobodu pre Mikitu.
Mimovládna organizácia Sfera patrí medzi najstaršie ukrajinské organizácie, ktoré sa venujú ochrane práv LGBTI+ ľudí a žien. Od roku 2006 poskytuje bezpečné miesto pre ženy a LGBTI+ ľudí v Charkove, druhom najväčšom meste Ukrajiny. Zakladateľky organizácie Anna Šaryhina a Vira Černygina, ako aj priestory ich komunitného centra, čelili počas uplynulého roka desiatkam homofóbnych útokov. Napriek tomu, že Anna a Vira útoky nahlásili polícii, k potrestaniu páchateľov dodnes nedošlo. Pomôžte nám dosiahnuť vyšetrenie týchto útokov a potrestanie vinníkov.
Zhang Zhan je čínska amatérska novinárka, ktorá začiatkom februára 2020 informovala o situácii v meste Wu-chan po vypuknutí epidémie COVID-19. V máji minulého roka zmizla a následne sa objavila na policajnej stanici v Šanghaji, vzdialenom od Wu-chanu viac ako 640 km. V decembri 2020 ju odsúdili na 4 roky väzenia za „vyvolávanie sporov a podnecovanie nepokojov“. Zhan začala držať protestnú hladovku v júni 2020. Dnes pokračuje v čiastočnej hladovke aj napriek tomu, že jej zdravotný stav sa dramaticky zhoršuje. „Nemyslím si, že bude žiť oveľa dlhšie. Ak sa jej nepodarí prežiť nadchádzajúcu zimu, dúfam, že svet si ju bude pamätať takú, aká bola kedysi.“ napísal na Twitteri jej brat Zhang Ju. Žiadajte spolu s nami okamžité a bezpodmienečné prepustenie Zhang Zhan.
Ak máte pochybnosti, či vaše slová môžu skutočne niečo zmeniť, nechajte sa uistiť environmentálnou aktivistkou Jani Silva z Kolumbie. Jani Silva sa nebojácne postavila na odpor voči znečisťovaniu životného prostredia a porušovaniu ľudských práv. Následky boli desivé: sledovali ju, zastrašovali a vyhrážali sa jej smrťou.
Po Maratóne písania listov 2020 Jani povedala: „Som taká vďačná za tieto listy. Z celého srdca! Táto kampaň ma udržala pri živote. Vďaka nej ma nezabili, pretože vedia, že ste tu a pozeráte sa.“ Za ovážnu Jani sa v roku 2020 postavilo viac ako 400 000 ľudí z celého sveta.